Apartamenty premium w Szczecinie - czy w ogóle istnieją?

Liczy się, że w rynek apartamentów premium w Polsce, wzrósł w tym roku o ok. 8 proc. Biorąc pod uwagę wszechobecne ogłoszenia “apartament na sprzedaż”, “apartament na wynajem” czy “luksusowe apartamenty do wynajęcia” - może to dziwić. Czym różni się oferta najwyższego segmentu od wysokiego standardu?

Badania wykazały, że w 2017 roku sprzedano w Polsce prawie 200 apartamentów premium, to o 59 proc. więcej niż przed rokiem. Jaki wynik przyniósł rok 2018? Tego dowiemy się w przeciągu kilku najbliższych tygodni. Faktem pozostaje, że nadużywane przez deweloperów słowo “apartamenty” bywa w wielu kwestiach mylące. Stąd też ważne, aby znać podstawowe cechy jakie odróżniają apartament od mieszkania o wysokim standardzie.

Listę cech otwiera lokalizacja. Musi być to prestiżowa lub inaczej - ciesząca się uznaniem dzielnica. W Szczecinie do takich zaliczane jest Warszewo, Bezrzecze, Pogodno oraz część Śródmieścia. Kolejny punkt to sąsiedztwo wraz z całą infrastrukturą. Otoczenie musi być estetyczne, przestronne. Miejsce parkingowe powinno być zapewnione zarówno w garażu jak i na zewnątrz, wraz z miejscem postojowym dla gości i taksówek. Nieruchomość musi być dobrze skomunikowana z centrum, miejscami kultury i rozrywki. Jeśli chodzi o kwestie estetyczne, budynek musi być wykonany z materiałów wysokiej klasy - przyjaznych dla zdrowia i środowiska. Istotne jest również nazwisko architekta i jego osiągnięcia.

Całemu projektowi muszą towarzyszyć nowoczesne rozwiązania techniczne i teletechniczne. Inteligentny budynek dbający o właściwie klimatyzowanie, natężenie światła i temperaturę to standard. W budynku musi być też winda zjeżdżająca do samego garażu. A w samym garażu miejsce dostosowane do aut o niestandardowych wymiarach.

Wracając do wnętrza apartamentu - wysokość pomieszczenia musi mieć co najmniej 2,85 m, a minimalna powierzchnia całego lokalu to 70 m kw. Salon powinien mieć co najmniej 30 m, sypialnia – 20 m kw. Do tego balkon, taras lub ogród zimowy. Okna - duże, drzwi wejściowe i wewnętrzne – wysokiej jakości. Dookoła piękny widok - park, starówka, rzeka, jezioro, góry, czyli elementy, których nie zobaczy się z okna przeciętnego mieszkania w centrum miasta. W sąsiedztwie nie powinny znajdować się blokowiska i zniszczone nieruchomości. Wejście do budynku musi otwierać lobby z recepcją, a także stanowisko całodobowej ochrony. Warto też wspomnieć o takich udogodnieniach jak basen, fitness, sauna, jacuzzi oraz całodobowa opieka konserwatora i sprzątaczki.

Czy takie apartamenty rzeczywiście są dostępne w Szczecinie? Są, jednak stanowią niecały 1 procent rynku lokalnych nieruchomości. Stąd też przed inwestycją warto skorzystać z pomocy eksperta, który właściwie oceni walory nieruchomości. W innym wypadku można się pomylić i zamiast apartamentu premium zainwestować jedynie (albo aż) w mieszkanie o wysokim standardzie wykonania.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce