Ceny mieszkań na sprzedaż w Szczecinie

Ceny mieszkań i domów w całej Polsce wciąż rosną, tak wynika z danych opublikowanych przez GUS. Podwyżki dotyczą również Szczecina. Jak wyglądają średnie ceny nieruchomości w mieście?

Im więcej nieruchomości na rynku, tym wyższe ceny - taki wniosek nasuwa się po przeczytaniu najnowszych danych opublikowanych przez GUS. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Liczy się, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy lokale podrożały średnio o 3,8 proc. Mimo to sprzedaż nieruchomości nie spadła, wręcz przeciwnie - w porównaniu do poprzedniego roku wzrosła o 7,5 proc. Mieszkanie na sprzedaż w centrum miasta i dom jednorodzinny z działką na sprzedaż - to najczęściej wybierane oferty przez inwestorów - ich sprzedaż wzrosła średnio o 7,5 proc. Z kolei działki rolne na sprzedaż i grunty rolne zabudowane na sprzedaż to oferty, które zaliczyły spadek. Wg. GUS łączna wartość transakcji na rynku to ponad 102 mld zł.

Podwyżki dotyczą również nieruchomości w Szczecinie. Mieszkania w niektórych dzielnicach podrożały nawet o 10 proc. Podobną sytuację odnotowano w Bydgoszczy i Olsztynie. Analitycy twierdzą, że taka sytuacja może utrzymywać się jeszcze przez 2 - 3 lat. Obecnie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Szczecinie wynosi 6 tys. zł. Wynik podbijają ostatnie inwestycje, jak np. Hanza Tower gdzie ceny za metr sięgają nawet 11 tys. zł. Nie bez znaczenia są też oferty nowych biurowców wzniesionych w centrum miasta, gdzie ceny lokali krążą wokół 8 tys. za metr kwadratowy.

Czy to oznacza, że wszędzie musi być drogo? Nie. Mimo wyraźnego wzrostu cen, na inwestorów czeka wiele okazji, szczególnie na rynku wtórnym. Warto przyjrzeć się ofercie biura nieruchomości - dzielnice i osiedla takie jak: Bukowe na Prawobrzeżu, Słoneczne na Prawobrzeżu, Skolwin, Stołczyn czy Niebuszewo, mają do zaoferowania wiele lokali i mieszkań atrakcyjnych pod kątem ceny, infrastruktury czy sąsiedztwa. Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego niekiedy są znacznie bardziej łakomym kąskiem ze względu na możliwość dokładnego zbadania najbliższej okolicy.

Warto o tym pamiętać, biorąc pod uwagę fakt, że aktywność deweloperów nie słabnie. Raport GUS wskazuje, że w ciągu ostatniego półrocza deweloperzy rozpoczęli budowy około 66 tys. nowych mieszkań, a indywidualni inwestorzy 45 tys. domów.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce