Ile kosztuje mieszkanie w Szczecinie?

 Lokalizacja, stan, metraż - to czynniki wpływające na cenę mieszkania. Z reguły im mniejszy lokal, tym wyższa cena za metr kwadratowy. Czy ta reguła dotyczy również Szczecina? Portal nieruchomosci-online.pl opublikował raport dotyczący cen mieszkań na rynku wtórnym za II kwartał 2017 roku.

Największą popularnością w Szczecinie niezmiennie cieszą się mieszkania między 50 a 60 mkw. Wśród nich są zarówno kawalerki, mieszkania dwupokojowe, jak i apartamenty oraz lofty. Lokal tej wielkości jest odpowiedni dla osób, które pragną się usamodzielnić i poszukują swojego pierwszego mieszkania. To również opcja dla emerytów i ludzi starszych, którzy ze względu na wiek i nierzadko problemy zdrowotne wolą przenieść się do mieszkania bliżej centrum miasta, a co za tym idzie, bliżej ośrodków zdrowia i rodziny. Tym samym jest to również doskonała okazja dla inwestorów kupujących mieszkania w charakterze lokat.

Z opublikowanego raportu wynika, że średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Szczecinie w zależności od liczby pokoi wynosi od 3416 zł do 5313 zł. W II kwartale 2017 roku, metr kwadratowy kawalerki był warty średnio 5313 zł. W przypadku mieszkań dwupokojowych wynik był o 600 zł niższy, ponieważ średnia wyniosła 4756 zł. Co ciekawe, wiele m2 metrażem nie różni się od m1. W takich przypadkach na cenę wpływa lokalizacja i potrzeba remontu. Kolejne wyliczenia dotyczyły mieszkań 3, 4 i 5-pokojowych. W przypadku lokalu 3-pokojowego cena nie schodzi poniżej 4 000 zł za mkw. Mieszkania 4 i 5 - pokojowe oscylują między 3843 a 3416 zł za mkw. Te ostatnie to zwykle mieszkania o dużych metrażach przekraczających 100 mkw.

W ostatnim czasie rynek pierwotny głównie proponuje mieszkania 1 i 2-pokojowe lub apartamenty. Tym samym mieszkania 3, 4 i 5-pokojowe stają się rzadkością na rynku pierwotnym i są dostępne głównie na rynku wtórnym. Lokale tego typu to najczęściej mieszkania ulokowane w starodawnych kamienicach. Ofertami dużych mieszkań są zainteresowane głównie rodziny wielodzietne, ale też przedsiębiorcy prowadzący domową działalność oraz osoby, które z domu przeprowadzają się do mieszkania i idąc za głosem przyzwyczajenia poszukują odpowiednio dużej przestrzeni.

Rynek wtórny ma jednak to do siebie, że mieszkanie może być albo w bardzo dobrym stanie, albo w bardzo złym. Jakość lokalu to kolejny czynnik bezpośrednio wpływający na cenę. I tak według raportu. Za przeciętne 1 lub 2-pokojowe mieszkanie w Szczecinie przeznaczone do remontu zapłacimy średnio 3833 zł za mkw. Lokal wymagający jedynie odświeżenia będzie droższy średnio o 300 zł za mkw. Mieszkania, których stan oceniono jako dobry to koszt 4252 zł za mkw. W przypadku mieszkań z półki wyżej koszty rosną do 4757 - 4818 zł za mkw. Wśród ofert pojawiają się także lokale do własnego wykończenia po gruntownym remoncie “do gołych ścian” lub całkowitym oczyszczeniu lokalu. W takim przypadku cena to średnio 4367 zł za mkw.

W Szczecinie podobnie jak w innych miejscowościach - im mniejsze mieszkanie, tym wyższa cena, a jeśli dojdzie do tego wysoki standard, to zapowiada się niemała inwestycja.  

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce