Jak bezpiecznie przeprowadzić transakcje zakupu?

Jak bezpiecznie przeprowadzić transakcje zakupu?

 

 Zakup nieruchomości, to wydatek na który nierzadko zaciągamy kredyt na najbliższe kilkadziesiąt lat. Często również dorzucamy do tego całe swoje dotychczasowe oszczędności. Jednym słowem jest to inwestycja na całe życie. Nie dziwne więc, że zastanawiamy się, jak bezpiecznie przeprowadzić taką transakcję zakupu?

 

Na co zwrócić uwagę?

 

Kupując nieruchomość należy mieć oczy dookoła głowy. Rozsądne podejście do tematu i racjonalna analiza pozwoli dokonać korzystnej transakcji. A nie da się ukryć, że czyha mnóstwo pułapek, które mogą doprowadzić do ruiny finansowej.

 

Po pierwsze - sprawdź hipotekę.

 

Zasada niezwykle ważna podczas zakupu jakiejkolwiek nieruchomości. Jeśli mieszkanie kupujesz samemu, musisz osobiście zadbać o to, aby dokładnie sprawdzić jego księgę wieczystą. Należy zwrócić uwagę na dane właściciela nieruchomości oraz czy nie posiada ona żadnych wpisów odnośnie ewentualnych ograniczeń, czy obciążeń hipotecznych. Jeśli kupujesz przez agencję nieruchomości - możesz spać spokojnie, bo agent zrobi to wszystko za Ciebie.

 

Po drugie - umowa.

 

Niezwykle ważne, aby w razie rezerwacji z zaliczką podpisać umowę przedwstępną, oczywiście u notariusza. Pamiętaj, że nie jesteś jedyną zainteresowaną osobą. Kupując od osoby prywatnej, musisz być czujny, w końcu to zupełnie obcy człowiek! Dlatego też nie gódź się nigdy na umowy nienotarialne. Kupując mieszkanie przez biuro nieruchomości, nie musisz się martwić o umowy, bo te są zawsze podpisywane pod czujnym okiem notariusza. W przypadku agencji, nie ma również mowy o umowach przedwstępnych z kilkoma interesantami. Tutaj sprawę masz czarno na białym.

 

 

Po trzecie - meldunek.

 

Nie możesz zapomnieć o weryfikacji meldunków w mieszkaniu, które chcesz zakupić. Dobrze jest sprawdzić ten fakt zanim podejmiesz decyzję, ale koniecznie dodatkowo w dzień podpisania umowy. Biura nieruchomości pośredniczące w transakcjach kupna-sprzedaży mają baczność na tego typu sytuacje. Dlatego też powierzając im weryfikację interesującego obiektu, z całą pewnością będziesz mógł spać spokojnie.

 

Jakie jeszcze triki stosują sprzedający?

 

Umowa dożywotnia

 

Umowa dożywotnia, to niezwykle kłopotliwy problem dla kupującego. Daje ona bowiem prawo nie tylko do dożywotnego zamieszkiwania nieruchomości, ale ponadto zobowiązuje nabywcę do utrzymywania zbywcy przez okres dożywotni. Niestety taka umowa nie musi widnieć w księgach wieczystych, a co za tym idzie jej istnienie jest trudne do weryfikacji. Agencje nieruchomości natomiast w swoich umowach stosują odpowiednie oświadczenie sprzedającego, iż nieruchomość nie jest obciążona prawami osób trzecich. Dlatego zakup przez pośrednika nieruchomości jest bezpieczniejszy.

 

Metraż

 

Kluczowy aspekt, od którego zależy cena końcowa nieruchomości. Nierzadko okazuje się, że metraż podany w księdze wieczystej nijak ma się ze stanem faktycznym. Rozbieżności te są w ostatnich czasach niezwykle częstym przypadkiem. A przecież każdy metr kwadratowy, to dodatkowy koszt. Po co zatem płacić za coś, co w rzeczywistości nie istnieje?

 

Siedziba firmy

 

Jeśli kupujesz mieszkanie od osoby prywatnej, która prowadzi działalność gospodarczą, koniecznie upewnij się czy sprzedawane mieszkanie nie stanowi siedziby firmy. Tutaj również trzeba prześwietlić nie tylko hipotekę, ale także upewnić się czy firma nie ma jakichś zaległości podatkowych.

 

 

Zakup od osoby prywatnej, czy przez agencję?

 

Każdy, kto chce kupić nieruchomość szuka jak najtańszego rozwiązania. Wydawać by się mogło, że zakup od osoby prywatnej (czyli bezpośrednio od właściciela) będzie idealnym wyborem. Tymczasem jak widać, aby transakcja była bezpieczna, musimy sprawdzić mnóstwo elementów. Co więcej niekiedy sprzedający mogą utrudniać weryfikację dokumentów, zwlekać z przekazaniem kluczowych informacji czy przekładać terminy wizyt. W przypadku zakupu przez agencję, wszystkie nieruchomości na sprzedaż są już szczegółowo zbadane. Ponadto klient korzystający z usług agenta nieruchomości nie tylko oszczędza swój czas, ale i może spać spokojnie, ponieważ wie, że nad życiową transakcja czuwa osoba z doświadczeniem, której nic nie umknie. Jeśli zależy Ci na czasie i bezpieczeństwu, postaw na doświadczone biuro nieruchomości, a da Ci to gwarancję bezpiecznej transakcji.

 

 

Krzysztof Makowski

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce