Kredyt hipoteczny dla obcokrajowców na mieszkanie w Szczecinie

Osoby z zagranicy, które planują kupić mieszkanie na kredyt w Szczecinie muszą zadbać o dostarczenie kilku niezbędnych dokumentów i danych. Status rezydenta, numer PESEL czy informacja o dochodach uzyskiwanych i rozliczanych na terenie Polski to tylko podstawa.

Obcokrajowcy muszą mieć świadomość, że banki ocenę zdolności kredytowej zaczynają od sprawdzenia podstawowych dokumentów osoby wnioskującej. Stąd numer PESEL oraz karta pobytu stanowią punkt wyjściowy każdej rozmowy. Kolejnym ważnym elementem jest informacja o miejscu zatrudnienia. Zebrane dokumenty muszą wykazać wysokość dochodów oraz dostarczać danych na temat rozliczenia z fiskusem, które musi odbywać się w Polsce. Nie bez znaczenia jest też wysokość wnioskowanej pożyczki, waluta i współczynnik LTV kredytu. Istotny jest też rodzaj umowy i czas na jaki została zawarta - czy jest to kilkumiesięczne zlecenie, umowa o pracę na czas nieokreślony czy własna działalność gospodarcza prowadzona i rozliczana w naszym kraju. Osoby, które całą swoją działalność prowadzą za granicą muszą wiedzieć, że bank najprawdopodobniej odmówi współpracy.

Wśród zebranych dokumentów warto mieć również zagraniczny raport BIK ze swojego kraju pochodzenia, szczególnie jeśli pracuje się w Polsce krócej, niż 12 miesięcy lub kiedy podtrzymuje się dotychczasową pracę za granicą. Osoby, które pracują w Polsce od dłuższego czasu (ponad 12 miesięcy) i tu się rozliczają, nie muszą przedstawiać BIK z kraju pochodzenia, ponieważ banki weryfikują ich raporty w Biurze Informacji Kredytowej w Polsce. Niektóre instytucje wymagają też potwierdzenia związku z Polską, np. poprzez wykazanie związku małżeńskiego z obywatelem Polski lub wykazanie posiadania nieruchomości w Polsce. Inne banki warunkują możliwość przyznania kredytu od udziału w kredycie obywatela państwa polskiego.

Osoby z zagranicy muszą liczyć się z przejściem przez cały szereg czynników, który wpłynie na ostateczną możliwość przyznania kredytu na ich wymarzone mieszkanie. Warto pamiętać, że o pomoc - zarówno w znalezieniu nieruchomości w Szczecinie, jak i pomocy w zdobyciu finansowania, można zwrócić się do biura nieruchomości. Agencje nieruchomości oprócz obszernej bazy danych mieszkań na sprzedaż, mają w zanadrzu bazę kontaktów do zaufanych instytucji finansowania. Z pomocą odpowiedniego doradcy stawienie czoła formalnościom będzie znacznie prostsze.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce