Kupno i sprzedaż nieruchomości w Szczecinie a koronawirus

Pandemia koronawirusa w Szczecinie dopiero nabiera rozpędu i nie wiadomo ile potrwa. Jej skutki uderzyły już z całej siły w branże: gastronomiczną, turystyczną oraz rozrywkową. Jak w obecnej sytuacji radzi sobie lokalny rynek nieruchomości? Co z kupnem i sprzedażą mieszkań w Szczecinie? - Wyjaśniamy.

Obecna sytuacja epidemiologiczna spowodowała na rynku nieruchomości pojawienie się dwóch sprzecznych ze sobą informacji. Pierwsza głosiła, że koronawirus przyniesie wzrost cen mieszkań. Duga, że covid-19 będzie początkiem gwałtownego spadku cen. Należy jednak mieć na uwadze, że pandemia rozpoczęła się stosunkowo niedawno, przez co trudno przewidzieć jej skutki. Tym samym osoby planujące zakup lub sprzedaż mieszkania czy domu w Szczecinie powinny zachować spokój i porozumieć się z profesjonalną agencją nieruchomości, która po dokładnym rozpatrzeniu możliwości transakcji lub inwestycji doradzi kolejne kroki. - Spokojnie, dla własnego bezpieczeństwa taką konsultację można przeprowadzić telefonicznie lub w trybie online.

Optymistyczne założenia na lokalnym rynku nieruchomości wskazują, że utrudnienia związane z rozpowszechnianiem się wirusa covid-19 potrwają jedynie kilka miesięcy. Druga połowa roku ma przynieść stabilizację i powrót do wcześniej panujących norm. Obecnie, obserwujemy naturalną reakcję rynku na zaistniałą sytuację, jaką jest zmniejszenie obrotów oraz wyhamowanie wolumenu sprzedaży. Z kolei pesymistyczny wariant zakłada, że coraz bardziej realne staje się spowolnienie wzrostu gospodarczego a nawet recesja. W rezultacie można spodziewać się drastycznego spadku liczby mieszkań nabywanych przez inwestorów. Jednak tu znów należy wrócić do poprzedniej informacji - wciąż jest dostępnych za mało danych, aby móc realnie przewidzieć skutki sytuacji.

Osoby, które w ostatnim czasie zdecydowały się na wystawienie mieszkania na sprzedaż w Szczecinie, muszą liczyć się ze zmniejszonym zainteresowaniem lub przeciwnie - z serią propozycji zakupu, ale po znacznie zaniżonych cenach. Z drugiej strony kupujący nie powinni nastawiać się na liczne “okazje”, bowiem sytuacja jest zbyt świeża, aby takich upatrywać. Trzeba również zachować wzmożoną czujność przed oszustami pragnącymi wykorzystać panujące nastroje i tendencje. Nie ulega wątpliwości, że na tę chwilę najbezpieczniejszą formą poruszania się po rynku jest współpraca z biurem nieruchomości. W przypadku sprzedaży mieszkania, doradcy są w stanie zdalnie przygotować ofertę, a także jej atrakcyjną prezentację. W przypadku inwestycji, dopilnują wszystkich formalności, a także kwestii bezpieczeństwa transakcji. Co za tym idzie - rynek nieruchomości w Szczecinie, choć odrobinę zwalnia, nadal działa.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce