Leasing nieruchomości, na czym polega i czy działa już w Szczecinie?

Słowo leasing najczęściej dopisuje się do samochodów, rzadziej do nieruchomości. Mimo tego leasing nieruchomości jest usługą funkcjonującą na rynku, a u naszych zachodnich sąsiadów nawet usługą popularną. Jak działa?

Leasing nieruchomości można określić, jako kompromis pomiędzy ofertą na sprzedaż, a ofertą na wynajem. Usługa działa tak samo, jak w przypadku leasingu samochodów. Osoba decydująca się na leasing nieruchomości nie staje się właścicielem wskazanego domu czy mieszkania, ale nabywa prawo do dysponowania obiektem w przeznaczony do tego sposób, w tym do prowadzenia popularnego najmu krótkoterminowego w celach zarobkowych. Z upływem terminu określonego przez umowę leasingową, usługobiorca może zdecydować czy chce zakończyć współpracę czy zdecydować się na wykupienie mieszkania. W takim przypadku pieniądze z leasingu stają się pieniędzmi wpłacony na poczet zakupu nieruchomości.

Leasing nieruchomości w Szczecinie

Oferowane rozwiązanie funkcjonuje sprawnie funkcjonuje u naszych zachodnich sąsiadów. Często dotyczy takich nieruchomości jak: biura, biurowce, apartamenty mieszkalne, ale też całe piony mieszkań. Leasingobiorcami najczęściej są firmy, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny, nie mają zdolności kredytowej, nie są w stanie określić pełnego okresu, w którym będą korzystać z danej przestrzeni, ale także osoby, które nie chcą zamrażać swoich środków w inwestycji.

W Szczecinie leasing nieruchomości nie jest jeszcze popularną usługą. Biura w Szczecinie funkcjonują w formule na wynajem lub na sprzedaż. Podobniej jak wymienione wcześniej apartamenty. Właściciele mieszkań wolą podpisać umowy ze wskazaniem kolejnych podnajmów, niż zdeklarować możliwość odsprzedania danego lokalu. Powodem tego jest m.in. zbyt mała liczba inwestorów z odpowiednio rozbudowanym portfelem nieruchomości w Szczecinie.

Leasing nieruchomości - czy warto?

Inwestorzy rozróżniają dwa rodzaje leasingu. Leasing operacyjny i leasing finansowy. Różnią je możliwości rozliczenia. Wśród atutów tego rozwiązania wskazuje się możliwość budowania zdolności kredytowej, a także większą swobodę w poruszaniu się na rynku nieruchomości i rozwój działalności. Do tego koszty związane z leasingiem nieruchomości mogą być traktowane jako koszty przychodu, a to przekłada się na korzyści podatkowe. Jednocześnie trzeba być świadomym, że leasing nieruchomości jest obarczony długą listą wymogów, które musi spełnić leasingobiorca, a sama umowa leasingu jest umową długoterminową.

Więcej informacji na temat leasingu nieruchomości oraz możliwości obrotu nieruchomościami w Szczecinie można zaczerpnąć w naszej agencji - Elite Nieruchomości.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce