Mieszkania w kamienicach w Szczecinie. Czy warto obserwować te na sprzedaż?

Mieszkania na sprzedaż w kamienicach w Szczecinie nie są rzadkością. Wręcz przeciwnie! Zabytkowe kamienice wypełniają centrum i rozciągają się przez całe miasto. To właśnie dzięki ich układowi i architekturze Szczecin doczekał się miana Paryża Północy. Ale czy warto rozważać zakup mieszkania w kamienicy w charakterze inwestycji?

Mieszkanie w kamienicy w Szczecinie to przede wszystkim mieszkanie w centrum. Wśród jego cech charakterystycznych można wymienić: wysokie sufity, sztukaterie na ścianach, wysokie okna, balkony z dekoracyjnym wykończeniem, ale także drewniane podłogi oraz drewnianą stolarkę okienną. Dizajn mieszkania w kamienicy zupełnie odbiega od projektów współczesnych mieszkań. Ściany nie przepuszczają tylu dźwięków, a jego rozkład jest najczęściej przechodni i oferuje zupełnie inne możliwości aranżacji. Przestrzenie są duże, otwarte i jasne. Często zawierają też elementy z minionych epok, jak piece kaflowe, kominki czy zdobione kaloryfery. Do tego stare i grube mury zapewniają chłód latem i utrzymanie ciepła zimą.

Mieszkanie w kamienicy na sprzedaż - na co zwrócić uwagę?

W teorii mieszkanie w kamienicy na sprzedaż samo z siebie jest atrakcyjną ofertą. W praktyce rodzi wiele pytań. Niestety większość kamienic w centrum Szczecina jest w złym stanie technicznym. A to wymusza konieczność dowiedzenia się: kiedy były wymieniane instalacje elektryczne i hydrauliczne? Czy mieszkanie było zamieszkane czy nie? Jeśli nie to od jak dawna? W jakim stanie jest stolarka okienna i drzwiowa? Co z częściami wspólnymi kamienicy? Czy budynek jest w miejskich planach dotyczących renowacji? A może jest już po renowacji?

Wyremontowane kwartały kamienic w Szczecinie to wciąż rzadkość, choć decyzje miasta zmierzają ku polepszeniu tego stanu. Wśród tych w najlepszym, a nawet najbardziej imponującym, stanie technicznym są kamienice, w które zdecydowali się zainwestować prywatni inwestorzy. Najpopularniejszym przykładem w Szczecinie są w pełni odnowione kamienice przy ulicy Śląskiej wraz z całą gamą mieszkań i lokali na sprzedaż.

Mieszkanie w kamienicy - nie tylko wygląd się liczy

Mając na oku mieszkanie na sprzedaż w kamienicy w Szczecinie oprócz wyglądu i stanu technicznego należy przywiązać sporo uwagi do jego stanu prawnego. Najkorzystniejszą sytuacją jest sytuacja, gdy mieszkanie stanowi odrębną własność i posiada oddzielną księgę wieczystą. Taki stan umożliwia swobodne dysponowanie i zarządzanie nieruchomością. W wielu wypadkach, jednak kupujący trafia na zapis udziału ze wskazaniem. Nie jest on jednak tożsamy z odrębną własnością mieszkania. Stąd przed decyzją o zakupie mieszkania w kamienicy koniecznie należy zapoznać się ze stanem prawnym budynku. Bardzo ważnym jest też sprawdzenie czy kamienica jest zabytkiem. W Szczecinie większość kamienic jest wpisana do rejestru zabytków, przekłada się to na ograniczenia względem wprowadzania zmian w zewnętrznych częściach mieszkań, ale też i w ich wnętrzach.

Inwestycja w mieszkanie w kamienicy w Szczecinie z pewnością wiąże się z wieloma wyzwaniami i koniecznością sprawdzenia wielu dodatkowych elementów. Z drugiej jednak strony mieszkania w śródmiejskich kamienicach w dużych miastach są uważane za jedne z najbardziej ekskluzywnych nieruchomości, dlatego może warto rozważyć tę możliwość?

Więcej informacji o mieszkaniach w kamienicach w Szczecinie oraz dostępnych ofertach mieszkań na sprzedaż można uzyskać w naszej agencji - Elite Nieruchomości.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce