Mieszkanie bezczynszowe w Szczecinie. Jak szukać?

Brak czynszu nie jest przywilejem jedynie właścicieli domów jednorodzinnych. Mieszkanie bezczynszowe w Szczecinie można znaleźć z równym powodzeniem na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Przed poszukiwaniami warto jednak dowiedzieć się z czego wynika brak tej opłaty.

Zacznijmy od początku. Mieszkanie bezczynszowe, to mieszkanie bez zewnętrznego zarządcy. Oznacza to, że całą nieruchomością administrują mieszkańcy zrzeszeni we wspólnocie mieszkaniowej. To oni podejmują decyzję o utworzeniu funduszu remontowego, na wypadek niespodziewanych usterek. Wspólnie planują kwestie potrzebnych zmian, drobnych napraw, sprzątania klatek czy wywozu śmieci. Stawki nie są odgórnie narzucone, lokatorzy mają prawo wyboru, a przewodniczący wspólnoty, jeśli taki jest, nie zarabia na swoich działaniach.

Wielu inwestorów poszukujących w Szczecinie mieszkań na sprzedaż, jest zainteresowanych kupnem mieszkania bezczynszowego, ze względu na niższe koszty utrzymania. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że aby koszty były niższe potrzebne jest zaangażowanie mieszkańców. Wiele wspólnot decyduje się na obniżenie rachunków i składek dzięki pracy własnej. Jeżeli na zebraniu zostanie podjęta decyzja o dyżurach przy odśnieżaniu czy myciu okien, trzeba się do tego dostosować. Innym przykładem jest obecność specjalistów wśród lokatorów. Jeśli w bloku mieszka, np. hydraulik, można ustalić z nim specjalną stawkę za naprawy. Podobnie działa to w przypadku dbania o zieleń. Starsze osoby często same chętnie zajmują się sadzeniem kwiatów przy budynku, dbaniem o żywopłot czy drzewa. Wspólnota może, a nawet powinna, zająć się koordynacją ich działań.

Jak widać, wybierając mieszkanie bezczynszowe, jest się mocno uzależnionym od decyzji i opinii sąsiadów. Jeśli wspólnota jest zgrana, nie jest to kłopot. Problemy mogą pojawić się w przypadku osób konfliktowych. Do tego podczas spotkań poruszanych jest wiele spraw, którymi żyjąc np. w mieszkaniu na wynajem, nie trzeba było się zajmować.

Poszukując odpowiedniego mieszkania bezczynszowego w Szczecinie warto skorzystać z pomocy biura nieruchomości. Lokale tego typu są dostępne praktycznie we wszystkich dzielnicach: Pogodno, Pomorzany, Centrum czy Niebuszewo. Doradca wie jednak na jakie elementy należy zwrócić uwagę przy wyborze. A jest ich sporo. Te podstawowe to: stan techniczny budynku, liczba lokatorów, porządek wokół nieruchomości czy opinie na temat sąsiadów. Niewykluczone, że po researchu inwestor zmieni zdanie i postawi na lokal z zarządcą.

 

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce