Mieszkanie na wynajem w Szczecinie. Jak ustrzec się przed kłopotliwym najemcą?

Mieszkania na wynajem w Szczecinie nie tracą na popularności. Popularność ma jednak swoje konsekwencje, najczęściej w postaci kłopotliwych najemców. Hałaśliwa młodzież czy wiecznie spóźnieni z opłatami studenci to najpowszechniejsze przykłady. Zdarzają się jednak większe problemy - jak ustrzec się przed nimi?

Najemca nigdy wprost nie sygnalizuje możliwych kłopotów - to stwierdzenie, które należy zapamiętać.

Dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić dokumenty oraz dane potencjalnego lokatora.

Pośpiech nie jest tu wskazany. W wywiadzie powinno znaleźć się kilka obowiązkowych pytań. - Kto będzie mieszkał w lokalu? - Czy mowa o osobie samotnej, parze czy grupie? Jeśli o grupie warto osobiście poznać wszystkich jej członków. Ponadto - jakie są powody zmiany dotychczasowego adresu zamieszkania? - Czy najemca posiada stały meldunek? Konieczne jest też poznanie sytuacji zawodowej lokatora oraz uzyskanie zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości zarobków.

Przydatny jest również adres i telefon kontaktowy do rodziny. To dane na wypadek pobytu w szpitalu lub kłopotów z komunikacją.

Dopiero po zebraniu tych informacji i zapoznaniu się z sytuacją życiowo-zawodową kontrahenta powinno się dobrać i sporządzić odpowiedni rodzaj umowy. Jeżeli jakikolwiek aspekt budzi wątpliwości, lepiej odpuścić i poczekać na bardziej wiarygodnego najemcę. W innym przypadku może okazać się, że mieszkanie trafiło w ręce agencji towarzyskiej lub samotnej matki nie płacącej czynszu. A te sytuacje oznaczają kłopoty.

Udowodnienie najemcy działalności matrymonialnej nie należy do najprostszych zadań i często pociąga za sobą inne nieprzyjemności związane ze światem przestępczym. Z kolei rozwiązanie umowy z kobietą samotnie opiekującą się dzieckiem bez stałego meldunku jest niemożliwe, bo zgodnie z prawem takiej osoby nie można eksmitować - nawet jeśl nie płaci czynszu.

Wsparciem może okazać się również ubezpieczenie. Jeśli wynajmujący ma do czynienia z młodymi ludźmi, których poziom odpowiedzialności budzi wątpliwości może wymóc na nich wykupienie polisy OC. W ten sposób w przypadku zdemolowania mieszkania, zalania czy włamania lokal będzie dodatkowo chroniony. Podstawą jest jednak umowa i wszystkie jej zapisy, a także aneksy. W tym zapis o możliwości wizytacji i fragment o przeznaczeniu nieruchomości. Nie ulega jednak wątpliwości, że od samodzielnego wynajmu bezpieczniejsze jest podjęcie współpracy z agencją nieruchomości. Wyszkoleni doradcy nie tylko znajdą odpowiedniego najemcę, ale też zajmą się wszystkimi formalnościami i zagwarantują bezpieczeństwo transakcji.© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce