Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty – czy warto inwestować?

     Mieszkania wybudowane jeszcze w technologii wielkiej płyty, nadal cieszą się zainteresowaniem wśród nabywców. Głównym powodem jest niska cena. Warto jednak wiedzieć na co należy się przygotować kupując taki lokal.

 

     Szacuje się, że w Polsce w czasach PRL-u, powstało ponad cztery miliony mieszkań bazujących na technologii wielkiej płyty. Rozwiązanie to miało być tymczasowe i w szybki sposób zaspokoić ówczesne potrzeby mieszkaniowe. Swoje zadanie spełniło, ale okazało się, że wiele z konstrukcji przeżyło swój zakładany wiek i nadal cieszy się kompletem lokatorów. Oczywiście rozbiórka tak dużych osiedli i zastąpienie ich nowoczesnymi blokami nie jest możliwa z dnia na dzień. Zdaniem ekspertów przedłużenie żywotności budynków z wielkiej płyty przy zastosowaniu odpowiednich technologii możliwe jest nawet do 120 - 150 lat, co za tym idzie należy zastanowić się jak właściwie wykorzystać to co już zbudowano.

 

Lokalizacja to podstawa

 

     Adres to zdecydowanie najważniejszy element warunkujący wybór lokalu. Właściwa dzielnica zapewni podtrzymanie wartości mieszkania lub wpłynie na jej wzrost w przyszłości. Należy mieć na uwadze kierunek rozwoju okolicy, odległość od centrum i dostęp do środków komunikacji miejskiej. Podwórka wielkich osiedli najczęściej są dobrze zagospodarowane - punkty zieleni, place zabaw, czy boiska to standard. Ponadto mieszkańcy nie muszą się obawiać dodatkowej rozbudowy sąsiedztwa i niepożądanych zmian w widoku za oknem. Sporym mankamentem może być ograniczona ilość miejsc parkingowych, dlatego warto rozejrzeć się czy w okolicy nie funkcjonują garaże samochodowe przeznaczone do najmu.

 

Bez remontu się nie obejdzie

 

     Właścicielami większości bloków z wielkiej płyty są spółdzielnie mieszkaniowe. Wiele z nich w ostatnich latach skorzystało z kredytów modernizacyjnych dofinansowywanych przez budżet państwa. Dzięki temu bloki zostały ocieplone i odświeżone, a obejście wokół podwórka wzbogaciło się o nowe chodniki z równo położonej kostki brukowej. Wnętrza mieszkań niestety pozostały niezmienne – nierówne ściany i sufity, zniszczone drzwi i okna, stare instalacje wodne i elektryczne, mało komfortowy rozkład pomieszczeń.

 

     Remont należy rozpocząć od wymiany najbardziej pracochłonnych elementów, czyli instalacji wodnej, elektrycznej czy też gazowej jeśli taka jest. Zużyte rury należy wymienić na te nowoczesne z tworzywa odpornego na korozję i osadzanie kamienia oraz na negatywny wpływ czynników zewnętrznych. Stare żeliwne kaloryfery warto zastąpić grzejnikami płytowymi, dostępnymi w wielu rozmiarach. Konieczna jest też wymiana okien i drzwi. Okna w blokach z wielkiej płyty charakteryzują się niską jakością wykonania i nieszczelnością. Z kolei wysłużone drzwi nie spełniają wszystkich wymogów bezpieczeństwa. Nowe okna pomogą wyciszyć mieszkanie, a także zapobiegną wydostawaniu się ciepła na zewnątrz, drzwi podniosą komfort i bezpieczeństwo. Niektórzy architekci proponują także re-aranżację przestrzeni polegającą na wyburzeniu części ścian działowych. Tu jednak należy być ostrożnym, nie każda konstrukcja bloku pozwala na takie działania. Po tych zabiegach przyjdzie czas na wyrównywanie i gładzenie ścian.

 

Cena nadal atrakcyjna

 

     Po przygotowaniu wstępnego zarysu remontu można się zastanawiać, dlaczego mieszkania w blokach z wielkiej płyty z powodzeniem znajdują nabywców. Przyczyna leży w atrakcyjnej cenie, która średnio jest niższa o około 30% od ceny przeciętnego mieszkania w nowym bloku niedaleko centrum. Koszt właściwie zaplanowanego remontu wcale nie musi mocno zawyżyć ceny mieszkania. Przy wyborze takiego lokalu zawsze warto zwrócić się do agencji nieruchomości, która w sposób profesjonalny przygotuje listę najatrakcyjniejszych mieszkań do najmu lub kupna.

 

     Reasumując jeśli blok został odświeżony i znajduje się wygodnej lokalizacji względem centrum miasta, nawet przy konieczności wykonania remontu, mieszkanie może stanowić wartościową inwestycję.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce