Rynek pierwotny - rekordowy kwartał

Nieruchomości na sprzedaż – jak się okazuje w ciągu ostatnich miesięcy to jedno z najpopularniejszych ogłoszeń. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące budownictwa mieszkaniowego za okres od stycznia do marca 2017 i jak się okazuje popyt na domy i mieszkania z rynku pierwotnego jest wręcz rekordowy.

Wysoki poziom sprzedaży nieruchomości na rynku pierwotnym utrzymuje się już od kilku lat, jednak ten rok zapowiada się rekordowo. Wskazują na to dane GUS-u, wg. których w ciągu zaledwie trzech miesięcy oddano do użytku aż 40 344 mieszkań we wszystkich formach budownictwa. Warto zauważyć, że to trzeci wynik w historii Polski po transformacji ustrojowej. Największym powodzeniem cieszyły się lokale z sektora indywidualnego, czyli domy jednorodzinne. Na drugim miejscu znalazły się mieszkania pod klucz, dedykowane celom inwestycyjnym – wynajem i sprzedaż. Lokali tych było aż 18.954 i liczy się, że liczba ta wzrosła o blisko 10 proc. w stosunku do pierwszego kwartału 2016 roku. Co prawda jest to mniej o 6 000 lokali niż w ciągu ostatnich trzech miesięcy ubiegłego roku, jednak deweloperzy dopiero się rozkręcają.

Budowa kolejnych lokali ma przełożenie na zainteresowanie kupujących. Według badań firmy doradczej REAS, w pierwszym kwartale tego roku na najważniejszych rynkach regionalnych deweloperzy sprzedali rekordowe 18.600 mieszkań. Oznacza to wzrost o 3proc. w ujęciu „kwartał do kwartału” i aż o 29,5% więcej w ujęciu „rok do roku”. Wśród najchętniej kupowanych mieszkań nadal pozostają lokale dwu i trzy pokojowe do 60 mkw. Tuż za nimi uplasowały się kawalerki szykowane pod wynajem. Wśród wybieranych lokalizacji największym uznaniem cieszą się zabudowy w ścisłym centrum lub na przedmieściach. Coraz popularniejsze stają się mieszkania o nietypowych formatach – mieszkanie dwupoziomowe, mieszkanie z tarasem, mikroapartament, nowoczesny loft itd.

Jeśli chodzi o ceny utrzymują się one na stałym poziomie. W przypadku standardowej kawalerki jest to koszt ok. 6 tys. zł za mkw, 5,5 tys. za mkw w przypadku mieszkań do 60 mkw i 5,7 tys. za mkw w przypadku lokali do 90 mkw. Warto też dodać, że wg. portalu bankier.pl to m.in. Szczecin jest jednym z najkorzystniejszych cenowo rynków, a to oznacza, że nie ma na co czekać tylko inwestować.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce