W jakie mieszkania inwestować w Szczecinie?

Mieszkania z myślą o wynajmie wykupują zarówno osoby prywatne, jak i profesjonalne firmy. I choć rynek nieruchomości w Szczecinie nie jest jeszcze nasycony, to konkurencja stała się na tyle silna, że planując nową inwestycję należy zachować wzmożoną ostrożność.

Rozkwit rynku nieruchomości w Szczecinie i w regionie oznacza nawet kilkaset nowych ofert mieszkaniowych w skali roku. Co za tym idzie z czasem będzie coraz trudniej uzyskiwać wysokie czynsze pozwalające na odpowiednią stopę zwrotu. Do tego popyt na mieszkania do wynajęcia zacznie się zmniejszać ze względu na duży wybór lokali w różnych cenach. Mieszkanie na wynajem na Gumieńcach w pobliżu Uniwersytetu czy przestronna kawalerka na Niebuszewie z dojazdem do Śródmieścia mogą stracić na swojej atrakcyjności. Utrzymanie stabilnego poziomu najmu będzie wymagało wzmożonych środków na reklamę lub zaproponowanie konkurencyjnej ceny. Problem ten dotknie w szczególności indywidualnych inwestorów samodzielnie zarządzających swoimi nieruchomościami.

Taka osoba najczęściej nie jest w stanie zarządzać więcej niż 2 - 3 nieruchomościami, bez rezygnacji ze stałej pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Ciągłe poszukiwanie lokatorów z nastawieniem na długoterminową współpracę nakłada na właścicieli nieruchomości dodatkowe obowiązki i wyzwania. Jednym z rozwiązań może być przekształcenie modelu biznesowego na wynajem krótkoterminowy apartamentów i zatrudnienie managera do koordynacji najmów i utrzymania porządku w lokalach. Tego typu inwestycje przynoszą stopy zwrotu sięgające nawet 6 - 8 proc. Dzieje się tak dzięki dynamicznemu zarządzaniu. Przekształcając model działalności i zatrudniając dodatkową osobę do pomocy można też zdjąć ze swoich barków kilka obowiązków.

Wielu inwestorów zdecydowało się też na ulokowanie pieniędzy w obiektach typu condo- i apartholetel. To duże kompleksy pozornie przypominające hotelowe pokoje lub całe apartamenty, w zachodniopomorskiem można je znaleźć np. nad morzem. Wykupienie lokalu w takim obiekcie to gwarancja własności i zorganizowanego sposobu zarządzania nieruchomością. Osoby zatrudnione w condo- i apartholetelach odciążają inwestorów z niemal wszystkich czynności związanych z obsługą posiadanego lokalu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że o ile w trakcie sezonu letniego nad morzem stale można liczyć na wynajem, sezon zimowy znacznie zwalnia obroty. Prędzej czy później również w Szczecinie tego typu obiekty zaczną pojawiać się na rynku. Warto mieć to na uwadze zawczasu, by wyprzedzić konkurencję.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce