Apartamenty do wynajęcia na doby w Szczecinie są wybierane znacznie częściej przez przyjezdnych, niż pokoje hotelowe czy domy gościnne. Z roku na rok na rynku pojawia się ich coraz więcej. W konsekwencji, ceny najmu... maleją.
Pod hasłem “apartament do wynajęcia w Szczecinie” najczęściej kryje się mieszkanie do wynajęcia na doby. Najpopularniejsze lokale są urządzone zgodnie z panującymi trendami, a w ich wyposażeniu oprócz mebli, sprzętu agd i dekoracji można też znaleźć naczynia, garnki, żelazko, suszarkę do ubrań, ręczniki czy nawet napoje i drobny poczęstunek. Innymi słowy w “apartamencie na wynajem” jest wszystko to, co każdy posiada we własnym domu. Początkowo mieszkania na wynajem na doby były w Szczecinie rzadkością. Sporadycznie pojawiały się w centrum w wyremontowanych kamienicach, w nowych budynkach i na nowych osiedlach. Najwięcej lokali tego typu otworzyło się na Podzamczu. Jednak w przeciągu ostatnich lat “apartamentów” przybyło we wszystkich dzielnicach - Pogodno, Gumieńce, Pomorzany, Niebuszewo. Co za tym idzie, ceny najmu zaczęły spadać.
Cena za dobę najmu przeciętnie wynosi od 90 do 120 zł, podczas gdy kilka lat temu wynosiła od 120 do 170 zł. Spadek może niepokoić, szczególnie inwestorów, którzy zdecydowali się na zakup mieszkania w ostatnim czasie i samodzielne prowadzenie biznesu. Jednym z rozwiązań jest zrezygnowanie z drugiej części planu i nawiązanie współpracy z firmą profesjonalnie zarządzającą najmem. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko braku rentowności i będzie można liczyć na wypracowanie stałego zysku. Innym rozwiązaniem jest postawienie na wynajem długoterminowy mieszkania w podziale na pokoje, który choć wymaga zmiany grupy docelowej klientów, jest wskazywany jako jeden z najbardziej opłacalnych.
Niewykluczone jednak, że część lokali na doby wróci na rynek sprzedaży. Mieszkania w bloku, oddalone od centrum oraz te zarządzane chaotycznie z brakiem konkurencyjnych udogodnień szybko zaczną tracić zainteresowanie potencjalnych najemców. W przypadku gdy właściciel nie jest w stanie skupić się jedynie na zarządzaniu lokalem i nie chce go oddać pod opiekę profesjonalnej firmy rzeczywiście powinien pomyśleć o wystawieniu mieszkania na sprzedaż. Można to zrobić samodzielnie lub z pomocą biura nieruchomości. Sprzeadaż to jednak wciąż ostateczność, ponieważ oferta konkurencji oraz pokoi hotelowych nie jest jeszcze, aż tak duża, żeby wynajem na doby stał się zupełnie nierentowny. Podstawą jest jednak odpowiedni plan i zarządzanie.