Rynek noclegowy w Szczecinie w ostatnim czasie znacznie się poszerzył. “Apartamenty na wynajem” to hasło, towarzyszące otwarciu niemal każdej nowej nieruchomości. Warto jednak przeanalizować czy jest to chwilowy boom, czy opłacalna inwestycja.
Oprócz hoteli, hosteli czy nawet schronisk osoby odwiedzające na kilka dni Szczecin mogą wybierać miejsca noclegowe spośród prywatnych mieszkań i apartamentów. Od tych ostatnich w przeciągu kilku lat zrobiło się gęsto na rynku. Najwięcej kwater tego typu można znaleźć w dzielnicach odznaczających się aktywnością deweloperów, np. okolice Starego Miasta, Pomorzany, Gumieńce. Trzeba być jednak ostrożnym, pod hasłem apartament, często kryje się po prostu mieszkanie o podwyższonym standardzie - choć i z tym bywa różnie. Jeśli chodzi o typowe mieszkania na wynajem na doby, to pod kątem rodzajów oferta jest dość jednolita - dominują mieszkania dwupokojowe. W Szczecinie jest to ponad 60 proc. wszystkich lokali tego typu. Następne w kolejce są mieszkania 3-pokojowe, a na końcu kawalerki.
Wkrótce tę ofertę uzupełnią wyremontowane lokale znajdujące się w budynku po najstarszym powojennym szczecińskim hotelu Gryf, mieszczącym się na rogu al. Wojska Polskiego i ulicy Jagiellońskiej. Wokół nieruchomości stanęło już rusztowanie i ruszyły pierwsze prace, które dostosują wnętrze do nowych potrzeb mieszkaniowych. Docelowo ma tam powstać 60 apartamentów na sprzedaż o metrażu od 25 do 40 mkw. Dużym zainteresowaniem cieszą się też apartamentu zlokalizowane w nowym kompleksie kamienic przy ulicy Koński Kierat i wciąż budowanej Hanza Tower.
Skąd popularność apartamentów na wynajem? Inwestycja charakteryzuje się gwarantowaną stopą zwrotu, którą zapewnia bieżący wynajem. Wielu właścicieli mieszkań decyduje się na powierzenie zarządzania nieruchomością firmom, które zajmują się kontrolowaniem rezerwacji, promocją, kwestiami technicznymi, sprzątaniem i ściąganiem opłat. W ten sposób najbardziej realna stopa zwrotu sięga nawet 6 - 7 proc. w skali roku. Decydując się jednak na podjęcie takiej inwestycji warto sprawdzić kilka elementów. Po pierwsze, czy wybrana nieruchomość jest bezpieczną transakcją. Warto w tym celu prześledzić historię dewelopera czy firmy sprzedającej lokal. Po drugie, czy firma której decydujemy się powierzyć zarządzanie apartamentem jest zaufaną, renomowaną działalnością. By zyskać pewność w obu kwestiach warto zwrócić się o pomoc do biura nieruchomości. Doradcy szybko sprawdzą stabilność i bezpieczeństwo inwestycji, a w razie komplikacji zaproponują inne rozwiązania.