Architekt wnętrz – czy jest nam potrzebny?

     Urządzenie własnego mieszkania to wyzwanie, przed którym prędzej czy później stanie każdy z nas. Czy w takiej sytuacji powinniśmy zaufać swoim gustom, czy raczej skorzystać z pomocy architekta wnętrz? A jeśli już korzystać z usług fachowca, to jak wybrać tego właściwego?

 

     Najprościej tłumacząc, architekt wnętrz to osoba zajmująca się urządzaniem mieszkań - tylko tyle i aż tyle. Należy zdać sobie sprawę, że dla większości ludzi ilość dostępnych materiałów wykończeniowych, sprzętów i mebli to nie pomoc, a utrudnienie w kwestii wyboru elementów pasujących do siebie. Zadaniem specjalisty od wnętrz jest bycie na bieżąco  z dostępnymi kształtami krzeseł, kolorami wykładzin, fakturami kafli, formami nieruchomości, itd. Podjęcie współpracy z architektem wnętrz to rozwiązanie dla osób, którym albo brakuje zaufania do własnego wyczucia smaku, albo chcących stworzyć wnętrze nie będące jedynie bezmyślnym odwzorowaniem aktualnej mody.

 

     W oparciu o wyznaczony budżet, wywiad oraz własne zdolności, projektant przygotuje propozycje rozwiązań, o których wiele osób nigdy by nie pomyślało. Wstępny projekt to ogólna koncepcja, propozycja wszystkich dekoracji i materiałów wykończeniowych, szczegółowy kosztorys i rysunki wykonawcze. Rozwiązania te będą nie tylko estetyczne i gustowne, ale przede wszystkim takie, które będą modne nawet za 10 lat.

 

     W tym miejscu warto dodać, że mieszkania z rynku wtórnego zaprojektowane przez architektów wnętrz, cieszą się znacznie większym powodzeniem przy sprzedaży, a także mają wyższą wartość rynkową. Można to sprawdzić, zaglądając na stronę biura nieruchomości lub kontaktując się z doradcą nieruchomości, który na pewno chętnie przygotuje pożądane oferty mieszkań lub domów wykończonych właśnie przez architektów wnętrz. Wiele agencji ma też zaprzyjaźnione firmy, które będzie w stanie polecić w przypadku zakupu wybranego lokalu.

 

     Wybór architekta wnętrz jest kluczową sprawą podczas inwestycji we własne m. Jeżeli decyzja będzie nieprzemyślana to jej negatywne skutki będą towarzyszyć nam przez długie lata. Choć praca fachowca nie należy do najszybszych i na urządzenie 100 mkw. apartamentu należy liczyć do 3 miesięcy, jednak jak się mają te 3 miesiące do lat, które spędzimy w tym mieszkaniu?

 

     Jedną z najważniejszych kwestii przy wyborze architekta wnętrz jest dokładna analiza jego wcześniejszych realizacji. Nie jest to trudne, ponieważ większość architektów prezentuje swoje portfolio na stronach internetowych. Dzięki temu możemy poznać schematy, stylistykę i wyczucie smaku jakich trzyma się fachowiec. Po wybraniu pierwszych typów, warto nawiązać kontakt mailowy lub telefoniczny z dotychczasowymi klientami architekta by zweryfikować, jak układa się codzienna współpraca na linii architekt-klient.

 

     Kiedy wszystko będzie ustalone można zorganizować spotkanie z kandydatami. Często popełnianym błędem jest zakładanie, że wybierzemy tego, który jest najbardziej atrakcyjny cenowo. Lepiej jednak ograniczyć zakres projektu i wybrać architekta, do którego jesteśmy w 100 proc. przekonani, niż zdecydować się na kompromisy, które później będą budziły w nas niezadowolenie. Przy architekcie powinniśmy się czuć swobodnie, jeśli uda nam się wypracować koleżeńską więź, zyskamy pewność, że gdy tylko przyjdzie nam coś nowego do głowy nie będzie nam wstyd podzielić się swoim pomysłem. W końcu to nasz dom i to my mamy czuć się swobodnie.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce