Automatyczne przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów - o co chodzi?

Nowy rok, nowe prawo. Dokładnie 1 stycznia 2019 roku nastąpiło automatyczne przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność w stosunku do gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. Zmiany dotyczą zarówno osób prywatnych, przedsiębiorców jak i działalności państwowych.

Zgodnie z ustawą wraz z początkiem roku dotychczasowi użytkownicy wieczyści gruntów stali się ich właścicielami. W użytkowaniu wieczystym były grunty należące do państwa, ale też te komunalne i miejskie. Mowa tu o nieruchomościach przeznaczonych na cele mieszkaniowe, a dokładnie o domach jednorodzinnych, domach wielorodzinnych, domach z zapleczem gospodarczym czy domach z garażami i innymi obiektami małej architektury.

Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego we własność, choć jest działaniem automatycznym, to jest też działaniem płatnym. Teoretycznie właściciele nieruchomości, których grunt należał do miasta lub skarbu państwa, będą mogli skorzystać z bonifikaty, wynoszącej nawet 90 lub 60 procent. Upust będzie zmniejszany co roku o 10 proc. Pokazuje to przykład Wrocławia. Trzeba tylko mieć na uwadze, że warunkiem otrzymania tak wysokich bonifikat jest jednorazowe uiszczenie opłaty. Decyzję o sposobie wniesienia opłaty należy zgłosić na piśmie, po otrzymaniu zaświadczenia o przekształceniu gruntu.

Praktycznie wysokość bonifikaty jest zależna od miasta. Niestety, ale szybko okazało się, że nie każde miasto stać na zniżki. W przypadku Szczecina zniknięcie użytkowania wieczystego to zmianiejsze rocznych dochodów o ponad 10 mln zł. Stąd też ostateczna decyzja o wysokości wsparcia wciąż jest opracowywana. Są jednak miasta, które już oficjalnie odmówiły przyznania bonifikaty, np. Koszalin.

Czy składanie dokumentów i korzystanie z bonifikaty jest w ogóle konieczne? Nie. W takim przypadku przez 20 lat właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do płacenia stałej stawki podatku wg. naliczeń z 2019 roku. W większości przypadków jest to jednak nieopłacalne. Można to łatwo obliczyć - wystarczy wziąć kwotę jaką mielibyśmy uiścić w 2019 roku za dotychczasowe użytkowanie wieczyste, następnie pomnożyć ją przez 20 i aby sprawdzić ile można zyskać korzystając z ulg, od wyniku trzeba odjąć kwotę przysługującej bonifikaty, np. jak we Wrocławiu 90 czy 60 procent. Więc jeśli jest możliwość skorzystania z ulgi warto to zrobić.

Po co to wszystko? Zmiany w ustawie mają m.in. pomóc w uregulowaniu zasad przyznawania pomocy publicznej, a także wspierania rozwoju przedsiębiorczości przez państwo.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce