Budujesz dom, nieruchomość – dobierz właściwą elewację

Kiedy wybierzesz już działkę, stworzysz projekt, wzniesiesz nieruchomość, to pozostanie tylko wykończenie inwestycji. Wizytówką każdego domu jest elewacja. Wybór właściwych materiałów zadecyduje o jej trwałości i jakości.

Bez względu na pogodę – słońce, deszcze, wiatry, mrozy, elewacja musi zawsze dobrze się prezentować. Jej wygląd i trwałość zależą od jakości wykorzystanych materiałów, rodzaju budynku oraz lokalizacji nieruchomości. Dom może być ustawiony w miejscu gdzie panuje wilgotne powietrze lub w miejscu szczególnie narażonym na zanieczyszczenia np. przy ruchliwej drodze lub kwitnących drzewach.

 Najpopularniejszym, a zarazem uważanym za najbardziej odporny rodzaj elewacji jest tynk. Tyk na ścianach domów pojawia się w kilku rodzajach: silikonowym, silikatowym, akrylowym lub mineralnym. Tynki silikonowe i silikatowe są dedykowane nieruchomościom narażonym na najtrudniejsze warunki. Tynk akrylowy świetnie radzi sobie z deszczem, jednak słabo wypada na słońcu. Odwrotnie jest z tynkiem mineralny, który doskonale radzi sobie ze słońcem, a problemy sprawia mu wilgoć. Konstruktorzy często mieszają rodzaje stosowanych tynków lub łączą je z innymi surowcami np. drewnem, blachą, kamieniem. Mieszanie stylów jest dziś modne warto jednak pamiętać, żeby wybierać takie elementy, które są trwałe i nie wymagają dodatkowej konserwacji lub wymiany po kilku latach od założenia.

…bo konserwacja i tak jest konieczna. Konserwację nieruchomości należy przeprowadzać co kilka lat, średnio co 5 do 7. Domy mieszczące się w lasach, przy parkach, w sąsiedztwie ruchliwych ulic czy w okolicy szczególnie narażonej na wilgoć wymagają szczególnej troski i częstszego czyszczenia. Elewację można doprowadzić do porządku przy pomocy myjki ciśnieniowej lub preparatów odkażających.

Nie bez znaczenia jest też kolor, bo to on będzie jako pierwszy rzucał się w oczy. Należy go dobrać tak aby pasował do otoczenia. Po pierwsze, powinien podobać się właścicielowi nieruchomości, po drugie, musi komponować się z otoczeniem, po trzecie, należy wybrać taki, który będzie odznaczał się wysokim współczynnikiem odbijania światła – HBW, dzięki temu fasada będzie trwalsza i kolor nie wypłowieje. Największą popularnością cieszą się odcienie brązu i szarości. W wybór elewacji warto zaangażować specjalistę.

Podobnie jak w sam wybór działki pod budowę lub zakup domu przeznaczonego do wykończenia. Doradcy z agencji nieruchomości pomogą wybrać obiekt, który spełni wszystkie wymagania klienta, a zarazem będzie bezpieczną i pewną inwestycją, którą będzie można chwalić dziesiątki lat po zakupie.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce