Budujesz dom w Szczecienie, kupujesz lokal? - pamiętaj o nowych przepisach

Nowy rok - nowe przepisy. Tym razem zmiany objęły normę akustyczną. Dotyczy to w szczególności pracy architektów i projektantów. Od tego roku będzie ciszej w budynkach dedykowanych szkołom, szpitalom i przychodniom, ale też urzędom i biurom oraz w nieruchomościach z basenami.

Ponad dwa lata temu w Polsce wprowadzono tzw. normę pogłosową, którą specjaliści szybko uznali za przełomowy dokument. Należy nadmienić, że nasz kraj jako jeden z ostatnich krajów Unii Europejskiej zadbał o te przepisy. Nigdy wcześniej w polskim prawie nie było zapisów bezpośrednio dotyczących jakości akustyki wnętrz. Akustyka wnętrza nieruchomości odnosi się przede wszystkim do warunków pogłosowych i zrozumiałości mowy w pomieszczeniach. Wprowadzony dokument to zbiór dobrych praktyk ze wskazówkami dla architektów, projektantów i inwestorów w budynki komercyjne.

W ciągu najbliższych tygodni rynek nieruchomości będzie musiał przyjąć znowelizowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki. Co za tym idzie każdy kto planuje wzniesienie domu, kamienicy, obiektu komercyjnego lub myśli o renowacji i rozbudowie już istniejących nieruchomości będzie musiał liczyć się z nowymi normami.

Czy zmianę powinniśmy traktować w kategorii kłopotu? Nie! Hałas jest dziś ogromnym problemem cywilizacyjnym. Dzięki wdrożeniu nowych przepisów ciszej będzie m.in. w budynkach szkół, na szpitalnych korytarzach, w lokalach wynajmowanych na zebrania i szkolenia firmowe, ale też na dworcach i w poczekalniach. Badania Ecophon i Centralnego Instytutu Ochrony Pracy w jednej z szkół w Polsce wykazały, że jeśli uczniów w szkole obowiązywałyby pracownicze przepisy BHP, dzieci musiałby na przerwy wychodzić w specjalnych ochronnikach słuchu, a korytarz zostałby oznaczony jako strefa zagrożenia hałasem. Dzięki obowiązującej normie budynki będą musiały zostać wyciszone – uchroni to nasz słuch, zdrowie i nerwy.

Problem hałasu dotyczy też miejsc przeznaczonych do relaksu, jak np. restauracje i baseny. To tu najczęściej można zaobserwować tzw. efekt Lombarda - w głośnym miejscu zaczynamy mówić coraz głośniej. W konsekwencji wszyscy wkoło zaczynają krzyczeć. Brak swobodnej komunikacji i brak zrozumienia mogą zepsuć każde spotkanie i każde wyjście. Stąd też tak ważna jest odpowiednia akustyka nieruchomości.

Oglądając nieruchomości komercyjne na sprzedaż warto skorzystać ze wsparcia doradcy z agencji nieruchomości - w ten sposób unikniemy wielu komplikacji związanych z nowymi przepisami i pewnie zainwestujemy nasze środki.  

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce