Ceny mieszkań i domów w Szczecinie spadają. Ile zapłacimy za metr jeszcze w 2022 roku?

Nieruchomości o małych metrażach w Szczecinie to nieruchomości, których spadek cen jest najbardziej widoczny. Potwierdzają to badania Expandera. Równocześnie spadki są też widoczne w liczbie dostępnych ogłoszeń z kategorii na sprzedaż i zainteresowaniu nimi.

 

Statystycznie w skali krajunajszybciej tanieją duże mieszkania, czyli te większe niż 60 m2. Szacuje się, że ich ceny zostały obniżone o prawie 1,5 proc. w porównaniu do II kwartału 2022 roku. W przypadku lokali o średniej wielkości, czyli tych między 35 a 60 m2 spadek to 0,9 proc. Mniejsze nieruchomości potaniały o 0,2 proc. Jak ma się to do cen nieruchomości w Szczecinie? - Wyjaśniamy. Szacuje się, że na lokalnym rynku metr na kwadratowy małego mieszkania trzeba przeznaczyć od 8 do 10 tys. zł. To ponada 6 proc. mniej, niż jeszcze pół roku temu. Podobna stawka dotyczy średnich mieszkań. W przypadku tych powyżej 60 m2, cena za metr kwadratowy to średnio od 7 do 9 tys. zł, czyli ok. 1,5 proc. mniej niż wiosną tego roku.

Niestety, spadki cen nieruchomości w Szczecinie nie przekładają się na spadki rat kredytów hipotecznych. Stawki WIBOR rosną, tak jak przypuszczenia, co do większego podniesienia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Do tego tylko nieliczni są w stanie uzyskać kredyt hipoteczny, a przyznawana kwota jest na najniższym poziomie od ponad 10 lat. Jako przyczynę tej sytuacji podaje się - wzrost oprocentowań oraz rekomendację KNF. Według ostatnich danych NBP oprocentowanie kredytów mieszkaniowych wypłacanych jeszcze tego lata doszło do 9,18 proc. Do tego KNF wskazuje na konieczność uwzględniania w wyliczeniach kredytowych wzrostu stóp procentowych o 5 punktów. A to znaczy, że choć stopa referencyjna NBP wynosi 6,75 proc., dla banków to 11,75 proc.

Czy to oznacza, że mimo spadających cen, zakup nieruchomości jest teraz nieopłacalny? - Nie. Osoby, które dysponują gotówką lub posiadają większą część kwoty potrzebnej do zainwestowania mogą tę sytuację potraktować, jako okazję. Nieruchomości, mimo sytuacji z jaką mierzy się cały rynek, nadal pozostają najbezpieczniejszą formą zabezpieczenia finansowego. W przypadku kredytów hipotecznych, teoretycznie jest to dobry moment, aby wynegocjować atrakcyjną cenę - tak, aby po ustabilizowaniu się sytuacji na rynku cieszyć się niską ratą. Jednak przed podjęciem takiej decyzji, należy rozważyć wszystkie za i przeciw.

Więcej chętnie opowiemy podczas spotkania w naszym biurze przy ulicy Kwiatkowskiego w Cukrowa Office w Szczecinie.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce