Ceny mieszkań w Szczecinie - od czego zależą i co się na nie składa?

Ceny mieszkań w Szczecinie to temat, który nie traci na zainteresowaniu w naszym regionie. W ubiegłym roku za metr kwadratowy trzeba było zapłacić średnio 8,5 tys. zł. Z czego wynika ta kwota i jakie elementy się na nią składają? - Odpowiadamy.

Cena mieszkania to dziś pierwsze na, co zwracają uwagę inwestorzy z rynku nieruchomości. To czynnik, który często decyduje o przyjęciu lub odrzuceniu oferty sprzedaży mieszkania lub domu. Stąd też bardzo ważne jest, aby deweloper czy agencja zajmująca się wyceną nieruchomości odpowiednio określiła wszystkie elementy. Właściciel mieszkania może też podjąć się samodzielnej wyceny, jednak zwiększa to ryzyko, że oferta będzie zawyżona lub zaniżona. Co powinno składać się na cenę nieruchomości?

Lokalizacja mieszkań - gdzie w Szczecinie kupić mieszkanie?

Lokalizacja to punkt wyjścia dla każdej ceny mieszkania. To od niej zaczyna się wyszukiwanie nieruchomości w internecie czy w bazach agencji nieruchomości - np. mieszkanie w Szczecinie, Pogodno czy mieszkanie na Osiedlu Stara Cukrownia, Szczecin. Mieszkania w centrum, w popularnych dzielnicach i na nowych osiedlach zawsze mają wyższe ceny, niż mieszkania na przedmieściach. W Szczecinie należą do nich: Gumieńce, Warszewo, Bezrzecze czy wspomniane już Pogodno. Plusem zawsze są też: bliskość komunikacji miejskiej, tereny rekreacyjne, obecność zieleni, wygodny dostęp do sklepów czy dobra jakość infrastruktury.

Najpopularniejsze metraże mieszkań w Szczecinie

Metraż oraz układ mieszkania to kolejne czynniki, na które zwracają uwagę inwestorzy poszukujący nieruchomości na sprzedaż. Jeszcze kilka lat temu najbardziej pożądane były kawalerki od 35 do 50 mkw. Tendencje jednak się zmieniają. Dziś osoby kupujące stawiają na dwa pokoje w funkcjonalnym układzie - salon połączony z aneksem kuchennym, oddzielna sypialnia, łącznie ok. 50 mkw. Ważne, aby pokoje były od siebie wygodnie oddzielone i zapewniały odpowiednią przytulność i prywatność. Plusem zawsze jest balkon oraz komórka lokatorska przy mieszkaniu. W starym budownictwie zwraca się też uwagę na wysokość mieszkania, ustawność czy wielkość okien. Nowe mieszkania wznoszone są z większym ustandaryzowaniem tych cech.

Warto tu zwrócić uwagę, że centrum Szczecina obfituje w kamienice - mieszkania w starych kamienicach przed renowacją często mają znacznie niższą cenę, niż te w odrestaurowanych kamienicach z odnowionymi wnętrzami. To właśnie one charakteryzują się wysokimi sufitami, ozdobnymi wykończeniami ścian, przechodnim układem mieszkania i dużym metrażem. Takie oferty nierzadko traktowane są jako okazje. Mieszkania w kamienicach ze wszystkimi swoimi cechami, mają największy potencjał na drodze ku mianie apartamentów.

Monitoring i ochrona - dodatkowe udogodnienia mieszkań w Szczecinie

Na cenę wpływają też udogodnienia oferowane przez zarządcę budynku czy osiedla. Może to być ochrona, monitoring, ale też portiernia z obsługą. Do tego usługi obecne samym budynku jak basen, siłownia, spa czy restauracja. Są to rozwiązania często wprowadzane do nowych nieruchomości o podwyższonym standardzie.

Prócz tych aspektów należy też pamiętać o tych, które wywiera rynek, jak b czy zaostrzenie regulacji przez KNF.

Więcej informacji na temat cen nieruchomości w Szczecinie można uzyskać kontaktując się bezpośrednio z naszą agencją - Elite Nieruchomości.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce