Mieszkanie na Warszewie, mieszkanie na Gumieńcach i mieszkanie na Pogodnie to trzy frazy, od których najczęściej zaczynają się poszukiwania mieszkania na sprzedaż w Szczecinie. Wymienione dzielnice to obecnie najbardziej komfortowe i modne części miasta, a co z pozostałymi?
Lokalizacja, mówi się, że przy wyborze mieszkania jest ważniejsza nawet od ceny nieruchomości. I jest w tym sporo racji, dlatego większość osób poszukujących mieszkania na sprzedaż w Szczecinie posiłkuje się opiniami innych inwestorów i za ich przykładem wybiera najpopularniejsze części miasta. Można przyjąć to za skuteczną metodę jeśli pragnie się czegoś “pewnego”, jednak lepiej wykonać dokładny research i określić najważniejsze punkty, które powinny znaleźć się w sąsiedztwie mieszkania, np. przedszkola, szkoły, banki, supermarkety czy parki. Szybko okaże się, że najczęściej pomijane w poszukiwaniach osiedla i części miasta mają wszystko to co potrzeba, by żyć wygodnie, a nawet mogą pozwolić odrobinę zaoszczędzić na inwestycji i codzienności.
Turzyn to pierwsza z najczęściej pomijanych dzielnic. Jej granice wyznaczają od zachodu tory linii kolejowej Szczecin Główny – Trzebież Szczeciński, od północy ul. Mickiewicza , od wschodu al. Piastów i od południa ul. Mieszka I. Obszar zamieszkuje niespełna 18 tys. mieszkańców. Jest to jedna z centralnych części miasta. Znajdują się w niej wydziały Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Uniwersytetu Szczecińskiego, ale także szpital, park, centrum handlowe i supermarkety. Turzyn jest też bardzo dobrze skomunikowany z pozostałymi częściami miasta. W przestrzeni dominuje starodawna zabudowa i kamienice. To obszar dla osób, które cenią sobie wygodę życia w centrum, np. ze względu na pracę.
Zupełnie innym przykładem są Podjuchy. To część Szczecina położona w rejonie Prawobrzeża, pomiędzy Regalicą, Zdrojami, Żydowcami a autostradą A6, przy drodze krajowej nr 31. Te dwa ostatnie punkty są wbrew pozorom najważniejsze. Wiele osób zamieszkujących Szczecin dzieli swoje życie zawodowe między inne lokalizacje, np. Poznań i Gorzów Wielkopolski. Mieszkając niedaleko “wyjazdu” z miasta można sobie ułatwić niejedną podróż. Ponadto funkcjonują tu szkoły i przedszkola, a w ostatnich latach powstało kilka supermarketów. Podjuch są też częścią Szczecińskiego Parku Krajobrazowego i Puszczy Bukowej. Łatwo można dostać się stąd nad Jezioro Szmaragdowe i słynne szlaki spacerowe. Jeśli chodzi o zabudowę, dominujące są zabudowania willowe z okresu międzywojennego, jednak sporo jest też współczesnych nieruchomości na stokach Gór Bukowych. Świetnie odnajdą się tu osoby poszukujące bliskości z przyrodą i oddechu od centrum.
Kolejne obszary często pomijane przy poszukiwaniach mieszkania na sprzedaż w Szczecinie to m.in.: Golęcino, Międzyodrze, Stołczyn, Wielgowo, Słoneczne, Kijewo czy Pilchowo. Zanim się je skreśli warto je wcześniej poznać. Miasto wciąż inwestuje i obszary dawniej uznawane za nieciekawe dziś prezentują się zupełnie inaczej. W przygotowaniu profesjonalnego researchu może pomóc biuro nieruchomości w Szczecinie.