Dom z drewna, dom z betonu, dom jednorodzinny, dom wielorodzinny i w końcu dom letniskowy – pomysłów na dom może być wiele, a większość z nich jest mocno ustandaryzowana przez panujące warunki klimatyczne lub geograficzne. Choć do tej pory szklane domy pozostawały gdzieś w sferze mitów i legend, to okazuje się, że są już niemal na wyciągnięcie ręki.
Zaledwie kilka tygodni temu skandynawska firma ÖÖD opublikowała zdjęcia domu w całości wykonanego ze szkła (no prawie w całości, ponieważ należy doliczyć też elementy konstrukcji, czyli metalową ramę oraz drewno obrabiane termicznie służące do wykończeni wewnętrznych). Jest to propozycja domku letniskowego, którego czas budowy wynosi zaledwie 8 godzin! Minimalistyczną bryłę można ustawić nawet na niewielkiej działce ogrodowej. Na niespełna 20 mkw. mieści się przestrzeń sypialniana, aneks kuchenny, łazienka oraz salon. Całość jest ocieplona, dlatego w domku można spędzić nawet wiosenny czy wczesno-jesienny weekend. Dla zwiększenia intymności mieszkańców bryłę przykryto szkłem izolacyjnym. Konstruktorzy zakładają, że lustrzana elewacja najlepiej odnajdzie się w otoczeniu natury, której panoramę będzie mogła odbijać. Czy projekt szklanego domu jest już dostępny w Polsce? Jeszcze nie. Jednak, jak słusznie zauważyli internauci, dla chcącego nic trudnego. Można postawić na indywidualny projekt i przy wsparciu architekta, samodzielnie zrealizować inwestycję, wystarczy wybrać odpowiednią działkę.
Poszukując działki na sprzedaż, największą uwagę należy zwrócić na praktyczne aspekty jej położenia. Łatwe dojście do domku, bezpośredni dostęp do drogi dojazdowej, sąsiedztwo – to podstawy. Później pozostaje zapoznanie się z przepisami regulujących m. in. minimalną odległość ścian domku od krawędzi działki, wielkość i kształt domku, liczbę okien czy wysokość żywopłotu. Przed rozpoczęciem prac należy udać się do gminy po plan zagospodarowania przestrzennego okolicy, który wykaże jakie inwestycje są planowane w tej okolicy. Kolejny krok to wizyta u wójta, burmistrza czy też prezydenta w towarzystwie wniosku o pozwolenie na zabudowę terenu.
Czy domek letniskowy się opłaca? Inwestycja w działkę na sprzedaż lub gotowy dom na wakacje jest porównywalna z kosztami 3 – 4 letnich wyjazdów 4 osobowej rodziny. Domek i działka to znaczenie większy jednorazowy koszt, jednak zostanie na lata. Po za tym do odpowiednio urządzonego domku letniskowego można przyjeżdżać przez cały sezon, a nawet rok. Poszukując odpowiedniego miejsca warto zwrócić się o pomoc do agencji nieruchomości, gdzie profesjonalny doradca pomoże w dobrze odpowiedniej działki, a także zadba o dopełnienie wszystkich formalności, nawet tych związanych z tak niecodziennymi projektami jak dom ze szkła.