Dom, mieszkanie na kredyt – co musisz wiedzieć o zdolności kredytowej

   Wiarygodność finansowa to podstawa w przyznaniu kredytu. Na jej podstawie wierzyciel decyduje, czy wniosek o pożyczkę zostanie rozpatrzony pozytywnie. To właśnie dlatego kontrolowanie oraz efektywne budowanie historii kredytowej jest tak ważne podczas realizowania życiowych planów w tym zakupu nieruchomości.

 

   Zdolność kredytowa to nic innego jako nasze możliwości spłaty zapożyczenia w wyznaczonym czasie. Zdolność jest określana na podstawie poprzednich pożyczek, kredytów oraz spłat. Pożyczkodawca zwróci uwagę na takie elementy jak ilość zasięgniętych pożyczek, terminowość oraz opłaty bieżących rachunków. Odpowiednia analiza pozwoli mu ocenić czy w przypadku zadłużenia na większą kwotę będziemy prawidłowo regulować zobowiązania wraz z możliwymi odsetkami. Dane o zdolności kredytowej są skupiane przez Biuro Informacji Kredytowej. Sposobem na uniknięcie negatywnych wpisów w BIK jest uiszczenie wszelkich zaległych opłat. Dostęp do informacji jest dla nas jawny, dlatego przed planowanym zakupem nieruchomości warto zajrzeć do BIK i biur informacji gospodarczej, by zweryfikować swoje dane.

 

 

   Niektóre biura nieruchomości jak np. Elite Nieruchomości w swojej ofercie proponują również finansowanie i pomoc w uzyskaniu kredytu. Osoby zainteresowane kupnem mieszkania, domu, działki czy lokalu użytkowego z bazy agencji, otrzymują pełną obsługę w zakresie uzyskania kredytu bez dodatkowych kosztów. Ponad to w mogą liczyć na dowolny czas spłaty kredytu, nawet do 30 lat przy korzystnym oprocentowaniu i kredytowaniu do 90% wartości inwestycji. Kontrahent jest niczym nieograniczony. Kredyt hipoteczny można zaciągnąć m.in. w PLN, EUR, USD, GBP, SEK, NOK, a agencja nie naliczy dodatkowych opłat za zmianę waluty czy wcześniejszą spłatę pożyczki.

 

   Jeśli jednak staramy się pozyskać kredyt hipoteczny na własną rękę, a nasz wniosek spotka się z odmowną, warto popracować nad poprawą swojej wiarygodności. Dobrym sposobem są m.in. drobne zakupy na raty, które będziemy spłacać regularnie. Trzeba pamiętać, że brak jakiejkolwiek historii kredytowej zawsze wpływa niekorzystnie na nasz wizerunek. Wierzyciel musi mieć podstawy do wystawienia nam opinii. Ważne jest też uregulowanie wszelkich rachunków o czasie, w końcu liczy się termin, a nie kwota opłat. Trzeba również dodać, że wnioski osób z bogatą i pozytywną historią kredytową są rozpatrywane znacznie szybciej i na dużo lepszych warunkach.

 

   Podsumowując, myśląc o zakupie domu na raty, warto zastanowić się nad swoją historią kredytową i rozpatrzyć wszelkie możliwości pozyskania pieniędzy, tak by przejść przez gąszcz formalności sprawnie i z podniesioną głową.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce