Dom w stanie surowym – oszczędność czy niekontrolowany wydatek?

     Dom surowy to inaczej dom niewykończony - a "niewykończony" zazwyczaj oznacza znaczy znacznie tańszy. Tylko czy aby na pewno jest to prawdziwa okazja? Doradzamy jak zaplanować inwestycję by można ją było uznać za naprawdę udaną.

 

     Decydując się na zakup domu w stanie surowym należy zacząć od gruntownej weryfikacji stanu nieruchomości i działki. Jeśli mamy na oku budynek wystawiony na sprzedaż przez prywatną osobę, warto poznać przyczyny sprzedaży. Mogą to być kłopoty finansowe, niewłaściwa lokalizacja, a nawet uciążliwi sąsiedzi np. dyskoteka. Należy mieć też świadomość, że budowa domu do etapu stanu surowego jest stosunkowo tania, to około 30 proc. kosztów jakie trzeba ponieść aby w budynku zamieszkać. W konsekwencji wielu prywatnych inwestorów, nie dbając o sąsiedztwo i warunki decyduje się na zakup dowolnej taniej działki w celu wzniesienia nieruchomość, by następnie odsprzedać ją z szybkim zyskiem. Jak uniknąć takiej sytuacji?

 

     Jedną z najpewniejszych metod jest skorzystanie z usług biura nieruchomości. Agencja w swojej bazie posiada wyłącznie sprawdzone oferty, które pochodzą od zaufanych deweloperów, firm budowlanych lub wiarygodnych osób prywatnych. Ponadto doradca pomoże szczegółowo obliczyć spodziewane koszty dokończenia inwestycji i wskaże najatrakcyjniejsze lokalizacje. Mierzyn, Bezrzecze, Wołczkowo czy Warszewo to dzielnice Szczecina i wsie w pobliżu miasta gdzie można znaleźć najwięcej tego typu nieruchomości. To także miejsca cieszące się dużym powodzeniem wśród osób zainteresowanych inwestycją w nowe nieruchomości.

 

     Jeśli jednak podejmiemy próbę samodzielnego dokonania zakupu na początek należy sprawdzić legalność inwestycji - czy zezwolenia na budowę oraz prawo własności działki są aktualne, a także czy sprzedający nie zadłużył budowy np. kredytem bankowym pod zastaw działki. Ponadto konieczne jest sprawdzenie stanu prawnego domu oraz zinwentaryzowanie wykonanych już elementów. Kolejny krok to porównanie wzniesionego budynku z oryginalnych projektem budowlanym i kontrola wpisów do dziennika budowy. To prawo budowlane nakazuje posiadanie aktualnych dokumentów dotyczących przebiegu wznoszenia inwestycji i użytych materiałów, dlatego konieczne jest dopilnowanie wszelkich szczegółów.

 

     Czy zakup nieruchomości w stanie surowym można traktować jako oszczędność? Ewidentnie ceny niewykończonych domów kuszą, jednak nie warto działać pod wpływem emocji. Po przekalkulowaniu całkowitych kosztów cena zakupu gotowego domu, jest porównywalna do kosztu zakupu i wykończenia surowej nieruchomości. Inwestycja pod klucz to na pewno spora oszczędność czasu, ale brak wpływu na wykończenie szczegółów. Dom w stanie surowym to kontrola kształtem wykończenia, ale też konieczność zaakceptowania pomysłu architektonicznego pierwotnego właściciela.

 

Reasumując, inwestycja w surową nieruchomość musi wynikać z własnej potrzeby lub pomysłu na wykończenie danego obiektu, a nie chęci upolowania okazji. Przy zachowaniu ostrożności i skorzystaniu z pomocy profesjonalisty istnieje duża szansa, że zakupiony dom, będzie domem marzeń.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce