Dom z drewna, poznaj domy kanadyjskie

     Domki z bali jeszcze do niedawna kojarzyły się jedynie z budownictwem letniskowym. Tymczasem inwestorzy szukający nowych rozwiązań, coraz częściej stawiają właśnie na drewniane konstrukcje. Nowoczesne technologie pozwalają wznosić tego typu nieruchomości w systemie całorocznym, a co należy o nich wiedzieć?

 

     Drewniane domki całoroczne swoją popularność zdobyły w USA i Kandzie, stąd też nazwa – kanadyjskie. Ich konstrukcja opiera się na drewnianym szkielecie często wykonanym z bali. Kluczowym elementem projektu jest identyczny rozstaw pomiędzy słupkami. Całość jest tak skonstruowana, by dom można było obić płytami OSB, usztywniającymi całą konstrukcję. Tu warto dodać, że dobrze zbudowany dom nie skrzypi. Skrzypienie jest wynikiem ocierania się o siebie położonych na stropie płyt OSB. Dlatego kładąc płyty należy zastosować dylatację, czyli szczelinę o szerokości 2-3mm. W ten sposób płyty zyskują miejsce na pracę.

 

     Do tego, dom jest w pełni ekologiczny, a co za tym idzie energooszczędny. Konstrukcja wykonana z w pełni naturalnego tworzywa, daje możliwość uzyskania bardzo dobrych parametrów cieplnych. W przypadku domów murowanych uzyskanie takich wyników wiąże się ze znacznie większym nakładem pracy i finansowym. To prawda, że domki kanadyjskie nie mają bezwładności cieplnej, jednak nie jest to wada, a zaleta. Dzięki temu ogrzewanie wpływa nie tylko na ściany, ale także na powietrze w budynku, w rezultacie znacznie łatwiej jest regulować temperaturę w całej nieruchomości. Na nagrzanie całego budynku nawet po kilku miesięcznej nieobecności wystarczy 30 do 60 minut. Najczęściej stosowanym sposobem grzewczym są grzejniki konwektorowe, jedna z najtańszych na rynku instalacji.

 

     Za największą zaletę domów drewnianych uważa się krótki czas budowy. Niecałe pół roku wystarczy, by go wznieść i w nim zamieszkać. Pora roku nie ma znaczenia jeśli chodzi o rozpoczęcie budowy, podobnie jak miejsce. Uśmiech na twarzy budzą także koszty jakie należy podnieść, ponieważ średnio są niższe o 30 proc. od kosztów wzniesienia domu murowanego. Tak naprawdę ostateczna cena jest zależna od projektu architektonicznego. Każdy domek musi mieć kilka stałych elementów jak kominy, kominki, kuchnia, łazienki. Nie każdy jednak będzie domem parterowym, piętrowym czy z poddaszem użytkowym. Poza liczbą kondygnacji duże znaczenie ma też dach. Dach dwuspadowy bez żadnych jaskółek będzie zdecydowanie tańszy, niż dach czterospadowy z kilkoma lukarnami.

 

     Na rynku nieruchomości domy kanadyjskie pojawiają się coraz częściej. W wielu przypadkach można kupić już gotowe nieruchomości. Autorskie wizje najlepiej spełnić na niezagospodarowanej jeszcze działce. Poszukując zarówno zrealizowanego projektu jak i gruntu pod budowę domu, watro zwrócić się do agencji nieruchomości. Doradca przygotuje listę ofert, wdroży w szczegóły inwestycji i przedstawi dostępne metody finansowania.

 

     Domki z bali jeszcze do niedawna kojarzyły się jedynie z budownictwem letniskowym. Jak się okazuje nowoczesne rozwiązania na stałe znalazły dla nich miejsce na naszym rynku. Marząc o niepowtarzalnym domu, w którym panuje przytulna, ciepła atmosfera, watro postawić właśnie na domek z drewna.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce