Dom z przeszkleniami - jak zaprojektować?

Duże okna, szklane ściany i surowe wykończenia – to elementy charakterystyczne dla nowoczesnych budynków. Co warto wiedzieć zanim do swojego mieszkania lub domu wprowadzimy szklane elementy?

Duże przeszklenia to nie tylko modne elementy, to również optyczne powiększenie wnętrza. Domy z dużymi oknami lub szklanymi ścianami najlepiej sprawdzają się w otoczeniu przyrody – obszerny ogród, las, jezioro. Otwarta przestrzeń, to również więcej naturalnego światła w domu, z kolei światło wpływa bezpośrednio na komfort użytkowania pomieszczeń, a także na ich wygląd. Należy jednak mieć na uwadze, że okna to bariera dla mebli. Stąd też małe mieszkanie z dużą szklaną powierzchnią zda egzamin jedynie w przypadku obecności garderoby i półek wnękowych.

Projektując nieruchomość warto też zapoznać się z przepisami wyznaczającymi minimalną wielkość okien w pokojach, sypialniach, czy kuchniach. Powierzchnia okien w stosunku do powierzchni podłogi powinna wynosić 1:8. W innych pomieszczeniach takich jak piwnica, czy garaż stosunek ten wynosi 1:12. W domach najczęściej montuje się okna w proporcji 1:5 – 1:4. Montaż większych okien wymaga wzięcia pod uwagę wielu czynników, które w projekcie szczegółowo powinien wykazać architekt.

Czy okna mogą być za duże? Mogą. Niewłaściwy projekt nieruchomości, to problem z temperaturą. Zimą będzie bardzo za zimno, latem za gorąco. W następstwie w domu może pojawić się zaduch, nieprzyjemny zapach czy wilgoć. Konsekwencją może być też pękanie szyb. Wsparciem dla właściwie przygotowanego planu są szyby ze specjalną powłoką izolacyjną, która odpiera negatywny wpływ warunków atmosferycznych – zimą nie odprowadzają ciepła z domu, a latem zapobiegają pojawieniu się efektu szklarni.

Co z bezpieczeństwem? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez potencjalnych kupców nieruchomości z dużymi przeszkleniami jest. Tu również wracamy do właściwie przygotowanego projektu oraz jakości materiałów użytych do budowy i wykończenia domu. Obecnie za najbezpieczniejsze szyby uznaje się te laminowane i hartowane. Nie bez znaczenia jest też klasa okien. P1 i P2 to szyby odporniejsze na zniszczenie, jednak za antywłamaniową klasę uważa się P4. Przydane są też czujki antywłamaniowe.

Poszukując odpowiedniej nieruchomości – działki czy też gotowego projektu, warto skontaktować się z biurem nieruchomości. Agencja dysponuje bazą sprawdzonych działek, z pośród których doradca dopasuje odpowiednią do zakładanego projektu. Możliwe też, że wśród propozycji znajdzie się też gotowy dom, do którego będzie można wprowadzić się od razu.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce