Miejsce, w którym planujemy wznieść dom powinno mieć w sobie „to coś”. Jednak należy wziąć pod uwagę, że działka to nie tylko teren rekreacyjny przy budynku, to podstawa konstrukcji, która wpływa na ostateczny wygląd i funkcjonalność nieruchomości. Dlatego poszukując działki na sprzedaż należy brać pod uwagę jej wartość, w kontekście całej inwestycji.
Lokalizacja to najważniejszy element działki budowlanej, i zwykle to właśnie ten czynnik dyktuje cenę ziemi. Przez lata utarło się, że im dalej od centrum miasta, tym taniej. Jednak nie do końca jest to prawda. Obecnie wiele dzielnic znajdujących się na przedmieściach, to najbardziej pożądane tereny, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i prywatnych inwestorów. Dobrym przykładem jest Warszewo w Szczecinie. Dzielnica została szczególnie upodobana przez rodziny z dziećmi i młode pary. Administracyjnie Warszewo tworzy kilka osiedli: na południu – Stoki oraz Odolany i na północy – Podbórz. Północno-wschodnia część Warszewa jest jeszcze niezabudowana.
Należy zauważyć, że Warszewo to również jedna z najbardziej zielonych części Szczecina. Obszar jest położony Wzgórzach Warszewskich i Płaskowzgórzu Warszewskim, będącymi częścią Puszczy Wkrzańskiej. Ponadto Warszewo jest dobrze skomunikowane z pozostałymi częściami miasta. Dzielnica jest często odbierana jako nowa część Szczecina. Wszystko dzięki nowoczesnym osiedlom mieszkaniowym, które powstały tam w ciągu ostatnich kilku lat. Domy jednorodzinne, domy parterowe, bliźniaki, ale też bloki – budynki wypełniły przestrzeń przedmieść, znacznie poszerzając ich granice.
Po określeniu lokalizacji warto wybrać kilka możliwości. Każdą z działek należy sprawdzić osobiście, rozmawiając z sąsiadami czy też oglądając graniczące budynki. Takie działania mają zagwarantować, że w najbliższym otoczeniu nie ma niczego, co mogłoby zakłócić spokój przyszłych lokatorów. Kolejny krok to przejrzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zapoznanie się z planami odpowie na pytanie jaki rodzaj nieruchomości można wznieść w danym miejscu i jakie powinny być jej parametry. Informacje można pozyskać w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, dostępnym w gminnym wydziale architektury i urbanistyki. W siedzibie gminy poznamy również zamierzenia inwestycyjne, dotyczące najbliższej okolicy. To nie koniec formalności, ponieważ kolejną instytucją, którą należy odwiedzić jest wydział geodezji miejscowego starostwa. Urząd dysponuje ewidencją gruntów i budynków, w której figurują dane dotyczące położenia i powierzchni działki. Informacje te warto zweryfikować, by uniknąć różnic i pomyłek między księgą wieczystą, a ewidencją.
Istotny jest również dostęp do drogi publicznej, bez niego nie otrzymamy warunków zabudowy i pozwolenia na budowę. W przypadku gdy dostęp jest zablokowany, należy wystąpić do gminy o ustanowienie służebności drogi koniecznej na przyległych działkach. Jest to jednak kosztowny zabieg.
Nie zawsze im więcej, tym lepiej. Wybierając wielkość działki trzeba ustalić rozmiar, kształt i ilość kondygnacji jakie będzie miała nieruchomość. To właśnie te wymiary określą minimalną wielkość działki. W przypadku 100-metrowego domu wystarczy działka o wielkości ok. 500 mkw., dom o powierzchni 250 mkw. powinien stać na działce o powierzchni minimalnie 1 tys. mkw. itd. Kolejnym ograniczeniem są minimalne odległości od granicy działki, 4 m do budynków zwróconych w stronę granicy ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi oraz 3 m do ściany bez otworów. Duże znaczenie ma także odległość domu od drogi, śmietnika czy szamba.
Poszukując odpowiedniej działki warto posiłkować się bazą agencji nieruchomości. Biura nieruchomości dysponują zbiorem ofert, a profesjonalni doradcy są w stanie dobrać teren dopasowany do wymogów klienta. Korzystając z usług agencji nieruchomości na pewno zaoszczędzimy wiele czasu i nerwów, a także ominiemy kwestie formalne.