W przeciągu kilku lat Internet zapełnił się ogłoszeniami dotyczącymi działek rekreacyjnych. Trzeba być jednak czujnym. Wśród ogłoszeń „sprzedam działkę letniskową” pojawiają się również działki Rodzinnych Ogródków Działkowych, a na tych o budowie solidnego wakacyjnego domu można zapomnieć. Na co w takim razie zwrócić uwagę?
Działka rekreacyjna to obszar przeznaczony do wypoczynku, jednak polskie prawo nie reguluje tego pojęcia, stąd też tak wiele interpretacji – ogródek działkowy, nieruchomość wykorzystywana w celach wypoczynkowych, działka nad morzem, działka nad jeziorem, agroturystyka. Dlatego też przed wyborem ostatecznej oferty teren należy bardzo dokładnie sprawdzić. Jeśli ogłoszeniodawca zamieścił informacje o bliskości działki do morza, sprawdźmy o jakiej odległości mówimy, jeśli ma być to domek nad rzeką upewnijmy się, że nie jest to działka z altanką, przyczepą campingową czy domek holenderski w miejscowości, przez którą po prostu przepływa rzeka. Ogłoszenie najlepiej sprawdzić samemu. Pozwoli to na subiektywną ocenę działki oraz okolicy – możliwe, że sąsiedztwo nie przypadnie nam do gustu lub w pobliżu kwitną drzewa, na które akurat mamy uczulenie.
Nie wolno sugerować się ceną! Trzeba liczyć się z tym, że zabudowane działki rekreacyjne z licznymi nasadzeniami, w popularnej letniskowej okolicy nie są tanie. Jeśli więc uda nam się znaleźć ogłoszenie w bardzo niskiej cenie, najprawdopodobniej oznacza to, że mamy do czynienia z ogródkiem w Rodzinnych Ogródkach Działkowych. A w takim przypadku zgodnie z ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych, w ROD działkowiec może jedynie przenieść prawo do dzierżawy na inną osobę, ponieważ właścicielem ziemi jest Skarb Państwa. ROD to wydzielony obszar lub obszary składające się z działek i terenu ogólnego, służące do wspólnego korzystania przez działkowców, wyposażonego w infrastrukturę ogrodową. Przestrzenie te powstały m.in. w celu zaspokajania wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodniczych, nie budowlanych. Nieruchomości wzniesione na takiej działce są traktowane jako altany, w dodatku budynek może mieć maksymalną zabudowę do 35m2 i wysokość do 5 metrów przy dachu stromym i 4 metrów przy dachu płaskim, naruszenie tych przepisów to samowola budowlana – a to nielegalne. Jeśli chodzi o żywopłot czy też ogrodzenie nie może przekroczyć 1 metra. Wytycznych jest znacznie więcej. Jeśli więc szukamy terenu o pełnej własności i powierzchni większej niż 200 - 500 m kw. ogródek działkowy nie jest właściwym kierunkiem.
Jeśli wykluczymy, że jest to działka w ROD, a cena nadal będzie wydawała się za niska należy sprawdzić czy nie wiąże się to z wysokimi kosztami inwestycji w przyszłości. Czy nieruchomość letniskowa ma podłączone media, czy wszystkie instalacje są sprawne, czy nie jest to grunt rolny lub działka bez szans na uzyskanie warunków zabudowy – pułapek jest wiele. Ostateczna cena działki to zawsze składowa: rodzaju gruntu, możliwości zabudowy, uzbrojenia, ale także jakości drogi dojazdowej oraz sąsiedztwa np. morza, rzeki, jeziora.
Kupuj mądrze, ponieważ działki rekreacyjne to segment rynku o dużej płynności. Co za tym idzie ewentualna późniejsza sprzedaż takiej nieruchomości może potrwać sporo czasu. Zakup działki należy zaplanować odpowiednio wcześniej, pierwsze ogłoszenia pojawiają się ma przełomie kwietnia i maja ze względu na atrakcyjność wizualną terenu. Nie wolno sugerować się jedynie fotografiami konieczne jest znalezienie czasu na osobistą wizytę i zapoznanie się z okolicą. A jeśli nie mamy na to wszystko czasu najlepiej skierować się do agencji nieruchomości, która sprawą zajmie się za nas.