Działka nad morzem – więcej niż jedna możliwość inwestycji

     Działki budowlane, letniskowe lub rolnicze – pas nadmorski oferuje wiele możliwości inwestycyjnych w grunty. Im lepsze usytuowanie tym większe perspektywy. Zainteresowanie tego typu lokatami rośnie z roku na rok, a wraz z nim rosną ceny, dlatego warto się śpieszyć.

 

     Polskie wybrzeże staje się coraz popularniejsze, rodzinny wypad na wczasy lub weekend ze znajomymi w domku są już normą. Wystarczy spakować rzeczy, wsiąść w samochód i w drogę. W opinii, że hotele to małe kopalnie złota jest wiele prawdy i wbrew pozorom już sam zakup działki stanowi stabilną lokatę. Własny kawałek ziemi nad morzem to możliwość postawienia nieruchomości do celów indywidulanych lub pod wynajem czy też stworzenia campingu. Można także zaczekać, aż jej wartość wzrośnie, by po latach odsprzedać ją z zyskiem. Zwyżkujące zainteresowanie polskim pasem nadmorskim sprawia, że ceny działek idą w górę, kończy się też wolna przestrzeń, a to dobry powód, by działać szybko.

 

     Zakupu warto dokonać z pomocą biura nieruchomości. Pozwoli to na zaoszczędzenie czasu i da gwarancję właściwego i bezpiecznego wyboru. Na rynku funkcjonuje wiele rodzajów działek: od działek budowlanych, przez działki letniskowe, aż po działki rolnicze. Każda z nich ma inne przeznaczenie, jednak warto rozpatrzyć wszystkie oferty.

 

Działka letniskowa:

 

     Prawo w naszym kraju nie ujednoliciło definicji działki letniskowej czy też rekreacyjnej. Najprościej tłumacząc jest to teren, na którym miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę letniskową. Przestrzeni tej nie wolno jednak mylić z działką budowlaną, ponieważ ciąży na niej więcej ograniczeń. Dozwolona jest na niej budowa m.in. budynku parterowego gospodarczego o powierzchni do 35 mkw.,altany, wolno stojącej wiaty lub oranżerii o powierzchni do 25 mkw. Należy pamiętać, że domek rekreacyjny jest przeznaczony do okresowego wypoczynku i nie musi posiadać podłączenia i zapewnienia dostępu do podstawowych sieci uzbrojenia, tj. energii elektrycznej, wody pitnej, kanalizacji sanitarnej itp. W momencie gdy myślimy o większej budowie, potrzebna będzie zgoda Urzędu Miatsa lub Gminy, nie ma jednak gwarancji, że zostanie wydana.

 

Działka budowlana:

 

     Taka inwestycja daje najwięcej możliwości. Według polskiego prawa działka budowlana to obszar ziemi, wytyczony i przeznaczony pod budowę obiektów budowlanych różnego przeznaczenia. A to oznacza, że w zależności od jej wielkości można wybudować dom jednorodzinny, osiedle mieszkaniowe, hotele, sklepy i wiele innych. Właścicielem może być zarówno osoba prywatna jaki i firma. Przed dokonaniem inwestycji należy zapoznać się z warunkami technicznymi jakie musi spełniać działka i planowana zabudowa, które są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2012 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Podczas planowania i samej budowy na pewno będzie potrzebna pomoc specjalisty.

 

Działka rolna:

 

     Wbrew pozorom to coraz popularniejsza forma inwestycji nad morzem i nie oznacza to wcale, że osoba kupująca ziemię o profilu rolniczym zamierza stać się rolnikiem. Użytki rolne to działki, na których znajdują się grunty orne, sady, łąki, pastwiska i grunty pod budynkami, stawami czy rowami. Wiele z typowo rolniczych miejscowości nad Bałtykiem, obecnie przekształca się w wioski turystyczne. Ziemia pod uprawę różni się od działki budowlanej przede wszystkim znacznie niższą ceną. Wybierając odpowiednie miejsce po kilku latach od zakupu można dokonać przekształcenia jej profilu, a następnie odsprzedaży ze znacznym zyskiem lub wybudowania wymarzonej nieruchomości. Tego typu tereny są mocno pożądane przez inwestorów.

 

Nadbałtyckie wybrzeże zaczyna się coraz szybciej rozwijać, dlatego warto inwestować póki jest wybór i wolna przestrzeń.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce