Otrzymanie nieoczekiwanego spadku, planowana sprzedaż mieszkania, podniesienie standardu po gruntownym remoncie czy rozbudowa dzielnicy - jest wiele sytuacji wymuszających konieczność sprawdzenia ceny nieruchomości. Jak to zrobić?
Należy zacząć od tego, że pełnoprawną wycenę nieruchomości może wykonać jedynie rzeczoznawca. Nie podlega to dyskusji. Jeśli jednak chodzi o wstępną wycenę do celów własnych, można spróbować sporządzić ją samodzielnie lub z pomocą agenta nieruchomości. Wracając jednak do kwestii oficjalnych - punktem wyjścia w pracy rzeczoznawcy jest przygotowanie operatu szacunkowego. To urzędowy dokument będący autorską opinią, która wskazuje wartość nieruchomości. Zaświadczenie jest sporządzane w formie pisemnej. Operat obejmuje zarówno przedstawienie toku obliczeń specjalisty, jak i samą wycenę nieruchomości. Znajdują się w nim takie informacje jak, m.in.: określenie rodzaju nieruchomości i zakresu wyceny, określenie celu wyceny, opis stanu nieruchomości, wskazanie przeznaczenia wycenianej nieruchomości, analizę i charakterystykę rynku nieruchomości oraz wynik wyceny nieruchomości. Co ważne sposób sporządzenia dokumentu świadczy o staranności autora.
W przypadku gdy właściciel mieszkania nie potrzebuje oficjalnego dokumentu, może spróbować samodzielnie wycenić lokal. Podstawowymi wytycznymi, które należy wziąć pod uwagę są: lokalizacja, piętro, metraż, ilość pokoi, wyposażenie, rodzaj budynku, sąsiedztwo. Po określeniu podstawowych elementów trzeba zajrzeć do internetu i spróbować skorzystać z witryn, które oferują kalkulatory obliczające przybliżoną - ogólną cenę lokalu. Innym sposobem ustalenia wyjściowej wartości mieszkania jest odnalezienie podobnych mieszkań na sprzedaż i porównanie ich do swojej nieruchomości. I tu dwie uwagi. Po pierwsze, mieszkania na Prawobrzeżu - Osiedlu Bukowym czy Słonecznym mają inne ceny niż lokale na Warszewie, Bezrzeczu lub na Starym Mieście, więc nie można wziąć pierwszych lepszych podobnych mieszkań. Po drugie, ceny mogą być zawyżone, wielu właścicieli wystawiając lokal na sprzedaż ustawia tzw. cenę ofertową, która podlega negocjacjom. Podsumowując - samodzielna wycena mieszkania, to dość ryzykowna wycena.
Kompromisem pomiędzy wyceną rzeczoznawcy, a samodzielną wyceną jest wycena biura nieruchomości. Doświadczony agent bez trudu ustali wartość sprzedażową lokalu na dany moment. Taka informacja będzie informacją wiarygodną, która może posłużyć jako podstawa do dalszych czynności lub zwyczajnie zaspokojenia ciekawości właściciela lokalu. W przypadku gdy wycena okaże się korzystna można skorzystać z kolejnych usług agencji i powierzyć jej swoje mieszkanie na sprzedaż lub wynajem.