Ile zapłacimy za mieszkanie na sprzedaż w Szczecinie, a ile za wynajem?

Ceny nieruchomości na sprzedaż w Zachodniopomorskiem utrzymują się na średnim poziomie w stosunku do reszty kraju. Najpopularniejsze są mieszkania dwu- i trzypokojowe, na większe zaufanie wciąż pracują domy w zabudowie szeregowej. Ile za to wszystko trzeba zapłacić?

Z badań rynkowych podsumowujących zeszły rok wynika, że ceny najczęściej poszukiwanych mieszkań na sprzedaż w Szczecinie maksymalnie wynosiły 5 tys. zł za mkw. Znacznie mniej osób zdecydowało się na zakup mieszkań, których cena wynosiła powyżej 8 tys. zł za 1 mkw. Nieruchomości w Szczecinie cieszące się największym powodzeniem to mieszkania dwu- i trzypokojowe. Najczęściej kupują je osoby młode wchodzące w okres stabilizacji życia zawodowego i rodzinnego. Daleko za nimi są mieszkania cztero- i pięcio pokojowe. Te mieszkania najczęściej nabywają osoby ustabilizowani życiowo, które od wolnostojącego domu wolą wygodę osiedla z dozorcą, poza tym wymagają nie tylko przestrzeni do życia, ale także do pracy.

Średnie ceny za metr kwadratowy domów jednorodzinnych mają się podobnie co ceny mieszkań. Inwestorzy, którzy swoje kroki skierowali poza centrum miasta najczęściej decydowali się na zakup domów wolnostojących czy bliźniaków. Stopniowo coraz większe zaufanie zdobywają domy w zabudowie szeregowej.

Jeśli chodzi o nieruchomości na wynajem, w tej kategorii najczęściej kupowane są mieszkania jednopokojowe. Ich średnia cena to ok. 200 tys. zł. Właściciele wypuszczają je na rynek mieszkań do wynajęcia za 1200 zł - 1500 zł za miesiąc. Ceny różnią się w zależności od dzielnic - najtańsze mieszkania do wynajęcia można znaleźć na Stołczynie czy Prawobrzeżu, najdroższe na Warszewie czy Podzamczu.

Zdarzają się również inwestorzy, którzy kupują duże mieszkania trzy- lub czteropokojowe, by wynająć je w systemie “na pokoje”. Średnia cena mieszkania trzypokojowego to od 330 tys. zł do 370 tys. zł. Mieszkania wynajmowane “na pokoje” cieszą się równym zainteresowaniem, co kawalerki na wynajem. Za pokój do wynajęcia w Szczecinie trzeba zapłacić od 500 zł do 700 zł za miesiąc, a to aż o 50 proc. mniej, niż za mieszkanie jednopokojowe na wynajem. Z drugiej jednak strony trzeba być przygotowanym na dzielenie kuchni oraz łazienki z innymi osobami. Takie oferty kierowane są do rodziców poszukujących mieszkań do wynajęcia dla młodzieży licealnej i studentów.© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce