Jak NIE sprzedać nieruchomości

Zdarza się, że w Internecie, co rusz pojawiają ogłoszenia dotyczące sprzedaży tych samych nieruchomości. Dom, mieszkanie, działka – czy to wina złej kreacji reklamy czy parametrów lokali i gruntu? Od czego zależy sukces sprzedaży nieruchomości?

Za szybką i satysfakcjonującą sprzedaż nieruchomości odpowiadają dwa czynniki: dobra reklama i atrakcyjna przestrzeń. Niestety, o ile pierwszy element da się swobodnie modelować, to na drugi nie mamy tak dużego wpływu. Kawalerka bez balkonu nigdy nie stanie się dwupokojowym mieszkaniem z balkonem, a dom bez miejsca na ogród nigdy nie będzie domem z ogrodem. Zaczynając inwestować w nieruchomości przeznaczone do dalszej sprzedaży, warto poznać potrzeby potencjalnych nabywców.

Sąsiedztwo

Nieatrakcyjne otoczenie nieruchomości, to pierwsze co dyskwalifikuje lokum z szybkiej sprzedaży, a niekiedy też znacznie obniża jego wartości. Zaplecze hipermarketu połączone z nieustannie działającą wentylacją, nie jest najlepszym widokiem z okna. Nawet najmodniej urządzone mieszkanie nie znajdzie szybko nabywcy, jeśli budynek będzie znajdował się w dzielnicy o złej renomie. Czynnikami odrzucającymi są też: brak dostępu do dróg, oddalone przystanki komunikacji miejskiej czy niewłaściwie odznaczona numeracja klatek i mieszkań budynku. Przed zakupem warto samemu poznać okolicę i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy chciałbym tu mieszkać?

Taras, ewentualnie balkon

Jak się okazuje liczy się nie tylko widok z okna, ale też możliwość bycia częścią tego widoku. Taras lub balkon, to elementy, o które pyta już co drugi zainteresowany zakupem mieszkania. Ich brak często łączy się z brakiem zainteresowania. Balkon, to w końcu: możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu bez wychodzenia z mieszkania, dodatkowa przestrzeń do spędzenia czasu z przyjaciółmi, kilka dodatkowych metrów mieszkania, ale też miejsce zastępujące suszarnie, domowy ogród lub garaż dla roweru czy dziecięcego wózka. Jeśli więc tarasu ani śladu, lepiej zastanowić się nad innym lokalem, ewentualnie nad innym przeznaczeniem lokum – może lokal komercyjny?

Rozkład pomieszczeń

Korytarz, to niepozorne miejsce, w którym czas spędzają głównie buty, lustro i wieszaki. Korytarz jednak pełni jeszcze jedną bardzo ważną rolę, rozdziela kierunki w domu, pełni funkcję łącznika między pomieszczeniami. Jego obecność często wykluczają pokoje przejściowe występujące głównie w starym budownictwie lub starych kamienicach. Dla singla lub młodej pary dwupokojowe mieszkanie, w który dojście do łazienki będzie prowadziło bezpośrednio przez sypialnie nie jest problem, jednak dla małżeństwa z dzieckiem może być już kłopotliwe. Problem powiększa się proporcjonalnie do ilości pokoi i ilości lokatorów – czteropokojowe mieszkanie, gdzie aby dość do kuchni, łazienki czy salonu należy zajrzeć do czyjegoś lokum jest uciążliwe. Zanim wyda się pieniądze warto poznać plany mieszkania, może wystarczy drobna przebudowa?

Cisza sprzyja

Choć bliskość głównych szlaków komunikacyjnych zawsze będzie plusem, to minusem zawsze będzie hałas jaki generuje ulica. Ciężarówka przejeżdżająca w środku nocy pod oknem czy samochód jadący na sygnale postawią na nogi lokatora nawet najpiękniejszego mieszkania. Podobnie rzecz się ma do wszelkiego rodzaju wentylacji i klimatyzacji, którymi „ozdobione” są budynki. Nie dość, że generują nieprzyjemny zapach to w większości przypadków są źródłem hałasu. Część problemów może rozwiązać roleta antywłamaniowa oraz ekrany dźwiękochłonne. Jednak należy odpowiedzieć na pytanie: czy to aby nie zepsuje widoku z okna? I tym sposobem cofniemy się do punktu pierwszego.

Szukając mieszkania pod inwestycję można zignorować wszystkie te elementy i przewartować dostępne ogłoszenia. Najprawdopodobniej uda się wtedy znaleźć ofertę mieszkania w nieciekawej hałaśliwej okolicy, bez balkonu, z pokojami przejściowymi, ale za to w atrakcyjnej cenie. Będzie to gotowy materiał na mieszkanie nie na sprzedaż.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce