Jak zarządzać swoimi nieruchomościami?

Jak zarządzać swoimi nieruchomościami?

 

     Inwestycja w nieruchomości może generować na prawdę duże zyski, pod warunkiem, że będziesz nią odpowiednio zarządzać, a to wbrew pozorom nie jest wcale prostym zadaniem. Bez względu na to czy posiadasz jedną, czy kilka nieruchomości powinieneś zapoznać się z treścią tego artykułu.

 

Mieszkanie na wynajem

 

     Większość inwestorów, którzy lokują swój kapitał w nieruchomości wybierają mieszkania na wynajem, znacznie rzadziej są to domy na sprzedaż. Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego jak wykupić mieszkanie na własność, a następnie znaleźć najemcę i cieszyć się zyskiem. Tymczasem na właścicielu takiego mieszkania ciąży ogrom obowiązków, nie tylko sam fakt poszukiwania lokatora.

 

Obowiązki właściciela

 

 

     Poza znalezieniem lokatora właściciel musi jeszcze ogarnąć wiele innych spraw. Są to między innymi rozliczanie mediów, wykonywanie drobnych napraw czy remontów, regulowanie płatności podatkowych, odbieranie czynszu od najemcy, a niekiedy i prowadzenie spraw windykacyjnych. Szczególnie te ostatnie potrafią zająć wiele cennego czasu i mnóstwo nerwów. A co jeśli właściciel posiada więcej niż jedną nieruchomość na wynajem? Wówczas obowiązki te sumują się o ilość mieszkań, którymi właściciel musi zarządzać.

 

Zarządzać samemu, czy zlecić to agencji?

 

     Przed tym dylematem staje niemalże każdy właściciel nieruchomości, która została zakupiona w celach inwestycyjnych. O ile dość często zdarza się, że w przypadku posiadania wyłącznie jednego mieszkania klienci radzą sobie sami, o tyle po zakupie kolejnych - decydują się zlecić to zadanie firmie takiej jak nasza. I dzieje się tak, nie tylko z uwagi na zsumowanie się obowiązków. Bardzo często bowiem wpływ na to mają inne czynniki. Jakie?

 

Czas

 

     Inwestorzy, to bardzo często ludzie biznesu, choć nie jest to regułą, wszak z naszych usług korzystają również zwykli ludzie. Niemniej jednak dla każdego z nich czas jest bezcenny, a co za tym idzie zamiast marnować go na załatwianie formalności związanych ze swoim lokalem, wolą przeznaczyć go na relaks, czy chwile z najbliższymi. Nieustanny brak czasu to dzisiejsza choroba cywilizacyjna, na którą cierpi 80% społeczeństwa. Dlatego w takich sytuacjach doskonale sprawdzają się usługi  agencji nieruchomości.

 

Lokalizacja nieruchomości

 

     Niekiedy inwestorzy decydują się na zakup nieruchomości położonej w zupełnie innej miejscowości niż ich adres zamieszkania. Co więcej często inwestorzy, to osoby z poza granic Polski. Wówczas nadzór jak i zarządzanie takim mieszkaniem na wynajem staje się znacznie trudniejsze. Same dojazdy zajmą sporo czasu i wygenerują również dodatkowe koszty. Dlatego też jeśli Twoja nieruchomość znajduje się z dala od miejsca zamieszkania, znacznie lepiej i taniej będzie zlecić zarządzenie nią doświadczonej agencji.

 

Umiejętności

 

     Skoro mowa o doświadczeniu, to nie można nie wspomnieć o wiedzy, jaką musi posiadać osoba zarządzająca nieruchomością. Jeśli nie masz doświadczenia w tej branży, lepiej oddać mieszkanie pod opiekę firmie, dla której zarządzanie jest chlebem powszednim. Bardzo wielu naszych klientów, to osoby, które chcąc stawiać pierwsze kroki w zarządzaniu swoją nieruchomością wygenerowały tym samym mnóstwo strat. Nieodpowiednio spreparowana umowa, problemy z zalegającym czynszem od najemcy czy nieustanne skargi sąsiadów - to tylko namiastka tego, z czym możesz się spotkać.

 

Problemy z lokatorem

 

     Konfliktowe sytuacje są niewątpliwie dla każdego dość stresującym doświadczeniem. Niestety w tej branży często zdarzają się problemy z najemcą. Począwszy od zaległości z czynszem po konflikty z sąsiedztwem. Na żadną z tych spraw nie da się przygotować, a co najważniejsze nigdy nie jesteśmy w stanie ich przewidzieć czy też im zapobiec. Kiedy już dojdzie do trudnej sytuacji niezwykle przydatne stają się zdolności interpersonalne oraz bogate zaplecze prawne. Doświadczony agent nieruchomości jest w stanie sprostać konfliktowym sytuacjom. Dlatego też jeśli jesteś osobą zbyt impulsywną, warto jest rozważyć powierzenie nieruchomości profesjonalistom, którzy są w stanie rozwiązać każdy problem z najemcą.

 

Koszty

 

     Większość z Was zapewne myśli sobie, że zarządzając nieruchomością samemu będzie oszczędniej. Cóż, jeśli takie właśnie jest Twoje podejście do tematu, to muszę Cię zmartwić. Jeżeli nie masz doświadczenia, to wiedz, że zarządzanie nieruchomością pochłania sporą ilość czasu, a co za tym idzie również i pieniędzy. Przykładów mogę podać setki, od awarii, przez użeranie się z kłopotliwym lokatorem, aż po sprawy windykacyjne. Wszystko to generuje nie tylko spore koszty, ale także zabiera niezwykle cenny czas.

 

Zarządzanie nieruchomościami przez profesjonalistów

 

     Oddając swoje nieruchomości pod opiekę profesjonalistom, zyskujesz nie tylko czas, ale także spokój. W czasie kiedy agencja poszukuje lokatora, umieszcza ogłoszenia i odbiera potencjalnych najemców - Ty możesz oddać się swojej pracy czy rozwijaniu hobby, lub po prostu spędzić miłe chwile z rodziną. Profesjonalne biuro nieruchomości przejmie na siebie wszystkie obowiązki związane z prawidłowym zarządzaniem nieruchomości. Jest to nie tylko komfortowe, ale także i bezpieczne rozwiązanie, którego głównymi atutami są:

 

- oszczędność czasu i pieniędzy

- bezpieczeństwo umów najmu

- rozwiązywanie konfliktowych sytuacji związanych z najemcą

- regulowanie płatności

- aspekty prawne oraz sprawy windykacyjne

 

     Powierzając swoje nieruchomości pod opiekę agencji, masz pewność że jest ona w dobrych rękach. Wbrew pozorom koszt takiej "wygody" wcale nie jest wysoki. Wpisując w wyszukiwarkę "mieszkania szczecin" lub "domy na sprzedaż mierzyn" zobaczysz jak duża część z ogłoszeń, to ogłoszenia od biur nieruchomości. Klienci powierzając nam swoje nieruchomości mają pewność, że ich inwestycja jest pod dobrą opieką. 

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce