Największą popularnością w Polsce nadal cieszą się domy murowane. Dowodzą tego wyniki sprzedaży nieruchomości z 2016 roku. Skąd ta popularność? Przecież to nie jedyny sposób budowy.
Nasz rynek oferuje kilka technologii do wyboru. Do najpopularniejszych należą: murowana, szkieletowa i z bali. Według statystyk rynkowych w ciągu ostatniego roku, aż 96 proc. stanowiły domy wznoszone technologią murowaną. Skąd takie wyniki? Od lat panuje przekonanie, że domy murowane są najbardziej trwałe i solidne. Cegła była i jest obecna w polskich domach od pokoleń, i nikt nie wyobraża sobie chyba że może być inaczej. Nieruchomości w naszym kraju są uważne za inwestycje długoterminowe, stąd też budulec musi być równie trwały, co życiowe plany inwestorów.
Domy murowane mają wiele zalet. Jako podstawowe można wymienić: mocną konstrukcję, powszechną dostępność materiałów budowlanych i sprawdzoną technologię budowy. Ponadto konstrukcje murowane wykazują dużą akumulację ciepła. Rozgrzany mur i strop w danym stopniu utrzymują stałą temperaturę również po wyłączeniu ogrzewania albo przy nagłym spadku temperatury na zewnątrz. Do zalet zalicza się też możliwość przedłużenia czasu budowy o kilka, a nawet kilkanaście lat. Dzięki temu w zależności od dysponowanych środków można zatrzymać lub wznowić budowę w każdym momencie.
Ważne też aby pamiętać, że wszystko co dobre potrzebuje czasu. Stąd też chcąc cieszyć się domem bez usterek przez długie lata, należy mieć na uwadze, że budowa nie może być zbyt szybka. Do murowania używa się mokrych produktów, dlatego prace zwykle trwają od sześciu do dwunastu miesięcy, tak aby wszystkie elementy konstrukcyjne mogły właściwie się przyjąć. Poza tym pamiętajmy, że zima nie jest dobrym czasem na rozpoczęcie murowania, ponieważ mróz może wpłynąć niszcząco na mokre produkty. W zależności od technologii jaka jest wykorzystywana ten czas może wydłużyć się nawet do dwóch lat. Nie ma co zawierzać firmom, które zapewniają, że wzniosą dom w ciągu dwóch - trzech miesięcy. Nawet jeśli tego dokonają, to najprawdopodobniej nie będzie to konstrukcja wysokiej jakości.
Tam gdzie są zalety muszą być i wady. A do takich zaliczymy trudności rekonstrukcji i modernizacji murowanej nieruchomości. Zmiana funkcji budynku albo przekształcenie instalacji są zazwyczaj związane z wieloma skomplikowanymi pracami wyburzeniowymi. Do tego są kosztowne i najczęściej zmuszają do tymczasowej wyprowadzki. Do tego chcąc osiągnąć dobrą izolację cieplną w domu murowanym musimy pamiętać o tym, że ściany będą grubsze. Składają się wielowarstwowej konstrukcji, która będzie sięgać od 35 do nawet 50 cm. Ponadto na rynku ogłasza się wielu budowlańców-amatorów, którzy po przepracowaniu roku w charakterze pomocnika murarza w kolejnym otwierają własną firmę budowlaną.
Przed wyborem domu murowanego należy przemyśleć wszystkie za i przeciw. Należy też pamiętać, że każda z technologii budowy może być zrealizowana wieloma metodami. Wszystko jednak zależy od ceny, materiałów i charakterystyki użytkowej.