Kawalerka – co należy o niej wiedzieć

     Pokój, kuchnia i łazienka – rozwiązanie na chwilę lub na lata. W ostatnich czasach kawalerka była najpopularniejszą formą mieszkania do wynajęcia. A jak wygląda to teraz? Co musimy wiedzieć o niewielkim M?

 

     Lata praktyki na rynku nieruchomości pozwalają stwierdzić, że mieszkania o niewielkim metrażu są szczególnie popularne wśród singli, studentów i młodych par. Grupy te ogólnie stanowią spory odsetek najemców. Tendencje się jednak zmieniają. Odnowione kawalerki zlokalizowane w centrach dużych miast, cieszą się też zainteresowaniem przedsiębiorców i menadżerów pojawiających się w mieście kilka razy w miesiącu. Niewielkie mieszkanie świetnie zastępuje hotel, szczególnie gdy najemca potrzebuje miejsca do przechowywanie swoich rzeczy, dokumentów czy sprzętu.

 

     W kawalerce mieści się jeden pokój, łazienka oraz kuchnia. Rynek proponuje wiele kombinacji tego zestawienia. Niewielki metraż tylko pozornie ogranicza aranżację wnętrza. Jednym z popularniejszych rozwiązań jest połączenie aneksu kuchennego z salonem lub przekształcenie korytarza na kuchnię i wyburzenie ścianki działowej pomieszczenia kuchennego. Przy zastosowaniu odpowiednich mebli można zaoszczędzić sporo miejsca, a nawet optycznie powiększyć mieszkanie. Oczywiście nie wszystkie kawalerki ograniczają się do 20 m kwadratowych. Jest wiele propozycji o wymiarach standardowych lokali dwupokojowych.

 

     Niewielkie mieszkanie może być rozwiązaniem tymczasowym lub stałym. Wszystko zależy od potrzeb i życiowych planów. To również atrakcyjna forma inwestycji. Jednym z największych plusów kawalerek jest stosunkowo niska cena. Ponadto banki nie wymagają dużej zdolności kredytowej przy tego typu zakupach. Koszty utrzymania również są niższe niż w przypadku dużych metraży. Czynniki te sprawiają, że niejednokrotnie kawalerka jest pierwszą w życiu poważną inwestycją.

 

     Jeśli po raz pierwszy planujemy zakup kawalerki w celach zarobkowych warto wstępnie oszacować zysk. Najłatwiejszym sposobem jest sprawdzenie przeciętnej stawki za wynajem mieszkania o podobnym metrażu w tej samej dzielnicy. Następnie pomnożyć go przez 12 i podzielić przez cenę naszego mieszkania. Da nam to ogólne spojrzenie na to jak szybko zwróci nam się inwestycja i jaki przyniesie zysk w późniejszych latach. Według danych statystycznych inwestycja w mieszkanie o metrażu 30 m kwadratowych zwraca się po około 20 latach.

 

     Trzeba mieć jednak na uwadze, że single, studenci i młode pary to grupy, odznaczające się brakiem stabilności. Student po zakończeniu nauki najprawdopodobniej wypowie umowę, podobnie jak osoby samotne, które często nie są związane z miastem czy pracą na stałe, natomiast młode pary w przypadku powiększenia rodziny będą szukać większego lokum. Nie oznacza to, że zabraknie nam najemców, ale na pewno będziemy musieli co jakiś czas pozyskiwać nowych lokatorów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć czy nie lepsze będzie kupno odrobinę droższego mieszkania dwupokojowego. O pomoc warto zwrócić się do agencji nieruchomości, która nie tylko przygotuje interesujące nas propozycje, ale doradzi jaka opcja przy wskazanym budżecie i celach będzie najlepsza.

 

     Reasumując, mieszkanie jednopokojowe niezmiennie pozostaje dobrą inwestycją, jednak należy dokładnie rozważyć swoje potrzeby. Małe mieszkania w atrakcyjnej lokalizacji często „same na siebie zarabiają”, jednak wymagają większej uwagi ze strony wynajmującego. Trzeba jednak pamiętać, że zły wybór może doprowadzić do utraty części środków. Ostateczną decyzję warto podjąć wraz z profesjonalną firmą, która uchroni nas przed popełnieniem błędu.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce