Kawalerka czy pokój na wynajem w Szczecinie - co wybrać?

Liczy się, że pokój na wynajem w Szczecinie jest o połowę tańszy, niż kawalerka na wynajem. Mimo to większość młodych osób i tak stawia na kawalerkę. Dlaczego cena nie kusi, chodzi o wygodę?

Koszt najmu pokoju w centrum Szczecina to ok. 450 zł za miesiąc. W dzielnicach oddalonych od śródmieścia, np. w Dąbiu, w Zdrojach, w Podjuchach lub na Skolwinie można znaleźć pokój na wynajem nawet za 300 zł miesięcznie. Takie stancje najczęściej są zlokalizowane w wielopokojowych mieszkaniach z rynku wtórnego. Ich niska cena to efekt kilku czynników. Po pierwsze, lokatorzy dzielą ze sobą przestrzenie takie jak: kuchnia, łazienka, przedpokój, ewentualnie salon. Po drugie, oferta “pokoje na wynajem” jest kierowana głównie do studentów, których nie ma tak wielu, jak w centralnych miastach Polski. Dla porównania - ceny pokoi na wynajem we Wrocławiu zaczynają się od 680 zł, a w Poznaniu od 650 zł. Ze względu na wysoki procent studentów w tych lokalizacjach można też znaleźć całe kompleksy mieszkań urządzonych pod wynajem stancji.

Wydawać by się mogło, że tak atrakcyjna cenowo oferta przyciągnie do siebie młodych ludzi ze szczecińskich uczelni. Okazuje się jednak, że studencki stereotyp “im taniej, tym lepiej” stracił na swojej aktualności. Choć stancje nadal znajdują swoich amatorów, to nie doganiają mieszkań jednopokojowych w wyścigu o lokatora. Obecnie za wynajem kawalerki w Szczecinie trzeba średnio zapłacić od 800 do 1200 zł miesięcznie plus opłaty. W ofercie są też tzw. mikrokawalerki o metrażu nie przekraczającym 20 - 25 mkw. Miesiąc najmu mini-mieszkania to koszt rzędu 700 zł w skali miesiąca. Cena uwarunkowana jest również lokalizacją i standardem. Wyższy koszt to gwarancja większej wygody, intymności, bezpieczeństwa oraz swobody.

Prócz wygody można zaobserwować jeszcze jeden czynnik przemawiający za M1. Podczas gdy użytkownikiem wynajmowanej kawalerki jest student, to najemcą najczęściej jest jego rodzic. Pomijając kwestie rodzicielskiej troski… W przypadkach, kiedy zarówno nauka jak i najem przebiegają bez zakłóceń, wielu rodziców stara się o wykupienie mieszkania na własność. Dzięki temu student spokojnie może dokończyć edukację i ma zapewniony łatwiejszy start tuż po ukończeniu uczelni. Oczywiście, nie każdy właściciel jednopokojowego mieszkania przystaje na odsprzedaż nieruchomości, jednak zdarzają się i tacy. Na rynku pierwotnym to inwestycja około 6,8 tys. za metr kwadratowy. Należy jednak zaznaczyć, że do tego typu transakcji najczęściej dochodzi na rynku wtórnym, gdzie koszt za metr kwadratowy spada nawet do 5 tys. zł. W zestawieniu kawalerka - stancja, zdecydowanie wygrywa kawalerka. Poszukując idealnej na czas nauki najlepiej i najbezpieczniej zwrócić się o pomoc do biura nieruchomości.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce