Kredyt hipoteczny a kredyt gotówkowy. Który wybrać na zakup nieruchomości w Szczecinie?

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu, warto robić to w sposób przemyślany. Zakup nieruchomości można sfinansować na wiele sposobów, jednym z popularniejszych jest kredyt - hipoteczny lub gotówkowy. Który lepiej wybrać?

Zadłużenie z tytułu kredytów mieszkaniowych sięga obecnie ok. 280 mld zł i powiększa się o prawie 30 mln zł rocznie. Do tego wartość nowych kredytów hipotecznych rośnie o ponad 40 mld zł rocznie. Nic dziwnego, dobra koniunktura trwa. Należy jednak zachować rozsądek i ostrożność, po okresie wzrostu zawsze nadchodzi spowolnienie, a wraz z nim trudniejsze czasy dla osób obciążonych długiem. A takie zdają się nadchodzić, ponieważ rząd w projekcie budżetu przyjął, że w przyszłym roku zwolni tempo wzrostu gospodarczego. Najprawdopodobniej odbije się to też na wzroście stóp procentowych. Czym w takim razie należy się kierować przy wybieraniu finansowania?

Należy zacząć od podstaw. Kredyt hipoteczny to rodzaj pożyczki długoterminowej, której zabezpieczeniem spłaty jest hipoteka, mówiąc prościej - zastaw nieruchomości. Hipoteka powstaje z chwilą dokonania wpisu do księgi wieczystej. Jeśli kredytobiorca nie wywiązuje się ze zobowiązań, wierzyciel może zająć nieruchomość.Ten rodzaj finansowania wyróżnia się długim okresem kredytowania, nawet do 35 lat. Choć przyjęło się, że kredyty hipoteczne są najkorzystniejszymi rozwiązaniami przy inwestycji w nieruchomości, koniecznym jest - porównanie dostępnych na rynku ofert. Istotne są takie elementy jak: wysokość oprocentowania, wysokość marży, ale też dodatkowe opłaty jak choćby prowizja bankowa czy koszt ubezpieczenia. Suma tych wartości przedstawi realny koszt kredytu.

Czy kredyt hipoteczny jest rozwiązaniem dla każdego? Zależy od sytuacji. Jeśli osoba inwestująca w nieruchomość wartą 300 tys. - 400 tys. zł zgromadziła jedynie 20 - 30 proc. potrzebnej kwoty, to kredyt hipoteczny na pewno będzie dla niej korzystnym rozwiązaniem. Jeśli jednak inwestor dysponuje większą częścią kwoty, potrzebnej do zakupu mieszkania lub potrzebuje jeszcze kilkudziesięciu tysięcy na przeprowadzenie remontu lokalu i jego wyposażenie, to wygodniejszym rozwiązaniem będzie kredyt gotówkowy.

Fakt, kredyt gotówkowy na mieszkanie zawsze jest wyżej oprocentowany, niż kredyt hipoteczny, jednak pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel, a we wszelkie zmiany dotyczące przeznaczenia pieniędzy nie trzeba angażować banku. Oprocentowanie kredytu gotówkowego na mieszkanie to średnio 8 - 10 proc. w skali roku. Jednak i tu, konieczna jest analiza wszystkich kosztów - prowizja czy ubezpieczenie. Szybko okaże się, że koszty wzrosną. Ten typ finansowania to również krótszy okres kredytowania, bo do 10 lat. Do jednej z największych zalet tego rozwiązania zalicza się samą procedurę przyznawania pieniędzy. Formalności są tu znacznie ograniczone. Wystarczy dowód osobisty, historia konta bankowego, ewentualnie historia spłat poprzednich zadłużeń. Pieniądze zwykle otrzymuje się jeszcze tego samego dnia. Decydując się na zakup mieszkania lub domu z pomocą biura nieruchomości, warto pamiętać, że agencje współpracują z wieloma bankami i są w stanie pomóc nie tylko przy załatwieniu wszystkich formalności związanych z zakupem nieruchomości, ale także z jej finansowaniem.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce