Kredyt hipoteczny to nie tylko szansa na własną nieruchomość w Szczecinie, ale też wiele pytań, na które trzeba się przygotować. O finansowanie można starać się samodzielnie lub ze wsparciem dedykowanego doradcy lub agencji nieruchomości.
Na początek warto wiedzieć, że podstawowym kryterium zdolności kredytowej jest wkład własny. Banki najczęściej wymagają 20 proc. wartości nieruchomości. Znaczenie ma również wiek kredytobiorcy, a także wysokość jego dochodów, rodzaj zatrudnienia, liczba osób na utrzymaniu oraz inne zobowiązania. Warto przygotować sobie przekrojowe informacje na powyższe tematy z trzech miesięcy wstecz, choć zestawienie całoroczne z pewnością wniesie więcej.
Źródło dochodu i rodzaj zatrudnienia stanowią punkt wyjścia rozmowy. Doradca będzie potrzebował informacji czy kredytobiorca pracuje na umowę o pracę, umowę zlecenie, o dzieło czy może prowadzi własną działalność. Staż pracy czy rodzaj umowy mogą wpłynąć na wysokość oprocentowania i ostateczną decyzję banku. Najkorzystniej rozpatrywaną umową jest umowa o pracę na czas nieokreślony. Kontrakty, czyli własna działalność, inaczej samozatrudnienie są najbardziej wymagające pod kątem dokumentacji. Dochody będą rozpatrywane na podstawie rachunkowości całej firmy nawet z dwóch poprzednich lat.
Jednym z pierwszych pytań do kredytobiorcy, jest również to dotyczące stanu cywilnego. Pytanie podyktowane jest możliwością zaproponowania korzystniejszych warunków finansowania. Otóż zaciągając zobowiązanie wspólnie z partnerem lub partnerką, bank może przyznać wyższą kwotę kredytu, niższą ratę czy korzystniejszy czas spłaty. Pozwoli to również ustalić ewentualną potrzebę dostarczenia dodatkowych dokumentów np. tych dotyczących rozdzielności majątkowej, jeśli taka została zawarta. Mogą również pojawić się pytania dotyczące urlopów macierzyńskich i rodzicielskich.
Konieczne jest też przygotowanie informacji o innych zaciągniętych już kredytach, ratach oraz stałych opłatach, jak np. rachunki za telefon czy limity na kartach kredytowych. Istotna będzie nie tylko wysokość opłat, ale również kapitał pozostały do wykorzystania. Rozmawiając o ratach doradca może zapytać np. o opóźnieniach w spłatach wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Każde spóźnienie czy pominięta rata mogą mieć negatywny wpływ na decyzję. Banki zwracają szczególną uwagę na terminowość.
Co ważne planując kredyt na zakup domu lub mieszkania w Szczecinie. Warto wziąć pod uwagę więcej, niż jedną ofertę banku. Każdy bank ma swoją marżę, oprocentowanie i prowizję. Należy szczegółowo rozpatrzyć każdą propozycję. Stąd też działanie ułatwia współpraca z doradcą kredytowym. Niektóre biura nieruchomości w Szczecinie, w tym też Elite Nieruchomości, oferują bezpłatną pomoc w otrzymaniu kredytowania. Skraca to czas potrzebny na zgromadzenie i rozpatrzenie wszystkich ofert, a także zadbanie o potrzebną dokumentację.
Więcej chętnie opowiemy podczas rozmowy i spotkania w naszym biurze w Szczecinie.