Pandemia koronawirusa spowodowała zkaz najmów krótkoterminowych. Z dnia na dzień umarła turystka, a służbowe delegacje zostały zawieszone. Uderzyło to nie tylko w hotele i pensjonaty, ale przede wszystkim w indywidualnych inwestorów utrzymujących się z wynajmu apartamentów. Jakie straty koronawirus wywoła w tym segmencie nieruchomości?
W ostatnich latach krótkoterminowy wynajem nieruchomości w Szczecinie, podobnie jak i w innych miastach, stał się jedną z najbardziej popularnych form zarabiania. Szacuje się, że inwestorzy kupujący mieszkania pod apartamenty stanowią ponad 50 proc. wszystkich nabywców lokali. Powodem jest osiąganie wyższych zarobków w krótszym czasie, niż w przypadku wynajmu długoterminowego. Trzeba się jednak liczyć z ryzykiem - koniunktura turystyczna, zniszczenia spowodowane przez gości czy zakaz wynajmu. Straty częściowo można zminimalizować odpowiednim ubezpieczeniem nieruchomości, niestety nie pokryje ono wszystkiego.
Stąd też w dobie pandemii koronawirusa wielu właścicieli apartamentów na wynajem w Szczecinie zdecydowało się przejść na wynajem długoterminowy. Inni tymczasowo zawiesili działalność. Jednak nie wiedząc jak długo potrwa okres kwarantanny, wkrótce będzie trzeba podjąć decyzję czy pozostać w uśpieniu do unormowania sytuacji, czy zostawać mieszkanie w trybie na wynajem i zarabiać mniej. Eksperci prognozują, że wkrótce na rynku mieszkań krótkoterminowych pozostaną jedynie inwestorzy mogący pozwolić sobie na straty, a to ok. 20 proc. wszystkich dotychczasowych działalności tego typu. W najgorszej sytuacji są osoby związane kredytami oraz czynszami, bez innych źródeł dochodów. Już po miesiącu utracą płynność finansową i będą zmuszone do szukania alternatywy - sprzedaż nieruchomości lub wynajem po zaniżonych cenach.
A jeśli chodzi o ceny, to prognozy wskazują, że obecna sytuacja może wpłynąć na ich obniżenie na rynku. Segment nieruchomości dedykowany turystyce oraz biznesowym delegacjom przejmował większość tanich lokali do remontu licząc na szybki zysk. Skutkowało to stopniowym podwyższaniem stawek. Obecnie mamy do czynienia z odwrotną sytuacją, gdzie stawki są systematycznie obniżane. Z jednej strony może to być moment na wyrównanie dysproporcji na rynku, z drugiej oznacza zamknięcie działalności dla wielu przedsiębiorców. Inwestorzy potrzebujący konsultacji lub poszukujących wsparcia w dalszych działaniach, mogą uzyskać pomoc w biurze nieruchomości. Profesjonalna agencja będzie w stanie doradzić, a w razie decyzji o sprzedaży pomóc w szybkim znalezieniu nabywcy.