Kuchnia – serce każdego nowego kupionego domu

     Planujesz zakup domu, jesteś świeżo po inwestycji? Czas pomyśleć o zagospodarowaniu przestrzeni i zapoznać się z panującymi trendami. Zacznijmy od kuchni.

 

     Biel jako dominujący kolor, obszerna wyspa wykończona marmurem, wysokie okna przyozdobione zasłonami do ziemi i meble z charakterystyczną ramką – kuchnia w stylu angielskim. Marzenie niejednej prawdziwej pani domu, ale i bizneswoman utrzymujących kuchnie w celach wizerunkowych. Jeden z najbardziej pożądanych, a zarazem najtrudniejszych wystrojów do wykreowania.

 

     Styl angielski dzieli się na trzy rodzaje: klasyczny, mieszczański i pałacowy. Łączy się kilka elementów symetria, równowaga, proporcje oraz charakterystyczna konstrukcja ramkowa. Rozróżniamy trzy podstawowe style: wiejski (country), mieszczański (classic) i pałacowy (victorian).

 

     Ten pierwszy charakteryzuje się przytulnością i wygodą, otwartymi półkami w zabudowach szafek i ze sporą ilością użytkowych dekoracji. Dominuje w nim naturalnie wykończone drewno, kamień oraz przytulna paleta kolorów. Tkaniny w wiejskiej kuchni mają wzory kwiatowe, ale także pasy i kratki.

 

     Styl mieszczański odznacza się równowagą i funkcjonalnością. Układ zabudowy jest wyjątkowo symetryczny, a swojego rodzaju minimalizm i wyrazistość sprawia, że kuchnia staje się ponadczasowa. Kolorystyka często inspirowana jest naturą, a przy zastosowaniu palety szarości i odpowiedniej aranżacji doskonale wpisuje się w klimat nawet najbardziej nowoczesnych wnętrz.

Ostatni z wymienionych, styl pałacowy jest wyjątkowo bogaty i luksusowy. Posiada zwartą zabudowę ze sporą liczbą efektownych, ręcznie rzeźbionych w drewnie ozdób. W otoczeniu materiałów takich jak kamień, drewno, kryształowe szkło, porcelana i szlachetne tkaniny, idealnie pasuje do dużych przestrzeni luksusowych rezydencji. Wszystko jest wykonane z naturalnych materiałów, jak drewno i kamień. Meble są duże i pojemne o białych, lekko wpadających w szarość frontach. Wyraźnie widać rozdzielenie między górną częścią meblościanki a dolną. Za szybą kredensu stoją masywne białe talerze, ustawione w rzędach. W centralnym miejscu nad szafkami wisi zabudowany na styl kominkowy okap. W centralnym miejscu króluje tzw „stanowisko piecowe” - serce kuchni, wolno stojąca kuchenka i zabudowany okap. Ściany pomalowane na lekko wyblakły odcień są przyozdobione obrazami.

     Należy pamiętać, że wyspa w przypadku kuchni angielskich jest absolutną podstawą. Projektując ją najważniejsza jest ergonomia i wymiary. Gdy na wyspie znajduje się miejsce do gotowania, należy zamontować też zlewozmywak, niekoniecznie jako główny zlew, ale na pewno jako pomoc kuchenna. W kuchni bardzo ważną rolę odgrywa też światło. Niezbędne są techniczne oprawy, które muszą doświetlać blat roboczy i akcentować detale wnętrza. Mile widziany będzie dekoracyjny żyrandol z abażurkami oraz kinkiety, aby nadać wnętrzu odpowiedni klimat.

 

     Tego typu kuchnie najczęściej projektowane są na planie otwartym naturalnie łącząc się z salonem, stąd reprezentacyjny charakter. Pomieszczenie ma ponadczasowy wystrój i nawet za dwadzieścia lat nie straci swojego uroku.

 

     Poszukując domu już z gotową kuchnią w stylu angielskim, warto udać się do agencji nieruchomości. Doradca po zebraniu zapotrzebowania i wszelkich wymogów przygotuje odpowiednie oferty. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, ale i zyskamy pewność stabilnej i bezpiecznej inwestycji.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce