Troska o środowisko to już nie chwilowy trend, a obowiązek, który powoli staje się nawykiem. I choć znajdą się tacy, którym ekologia kojarzy się jedynie z wyrzeczeniami i wysokimi kosztami, to rzeczywistość prezentuje się inaczej. Najlepiej świadczą o tym… przeprowadzki. W końcu nic tak nie sprzyja zmianom na lepsze jak nowa nieruchomość.
Technologia idąc do przodu pociągnęła za sobą wiele innych dziedzin, jak choćby budownictwo. Dzięki temu architekci mogą zaoferować nam pasywne domy, projektowane i budowane w taki sposób, aby do minimum ograniczyć zużycie energii. Budynek “zbiera” energię pochodzącą z promieni słonecznych, ale też urządzeń elektrycznych obecnych w domu. Co istotne redukcja zapotrzebowania na ciepło w domach pasywnych jest tak duża, że zazwyczaj nie ma potrzeby montowania tradycyjnego systemu grzewczego. Domy tego typu są stosunkowo nową idea w podejściu do oszczędzania energii. Pierwszy taki budynek powstał w 2006 r. Projekt z sukcesem można zrealizować na takich terenach jak: Siadło Dolne, Wołczkowo czy Dobra.
Co jeśli w planach jest kupno domu w Szczecinie, a nie budowa domu w Szczecinie? Nic straconego. Jest wiele innych metod na podtrzymanie filozofii eko. Trzeba jednak zacząć od wyboru odpowiedniej nieruchomości. Pomocne w tym będzie biuro nieruchomości. Doradcy po zapoznaniu się z kwestiami dotyczącymi budżetu, lokalizacji czy czasu w jakim planowana jest inwestycja, wskażą najtrafniejsze wybory, np. Warszewo, Pogodno, Bezrzecze. Dalej już będzie trzeba samodzielnie zadbać o kilka eko-spraw.
Na początek konieczne jest przemyślenie zużycia wody. Warto zapamiętać, że woda jest najcenniejszym zasobem na Ziemi, a jej zasoby są ograniczone. Okazuje się, że ten rodzaj konsumpcji można ograniczyć bez większego wysiłku, nawet o kilkadziesiąt procent. Pomocne są w tym: zbiornik na deszczówkę i magazyn wody opadowej. Tak zebraną wodę można użyć podczas podlewania trawy, roślin ogrodowych, a nawet mycia samochodu. Kolejny krok to oszczędność energii elektrycznej. Dobrym początkiem jest odłączenie od gniazdek wszelkich urządzeń przyłączonych w stan spoczynku czy też wymiana żarówek na oświetlenie LED. Po tym zostaje już tylko nauka segregacji śmieci i umowa z odpowiednią firmą, a także ograniczenie szkodliwych detergentów i kosmetyków.
Choć może się wydawać, że opisane czynności to niewiele znaczące gesty, prawda jest taka, że to świetny początek na drodze do zmiany stylu życia. To również świetny sposób na zaoszczędzenie nieco pieniędzy. Kto wie może te działania staną się inspiracją ku kolejnej inwestycji, tym razem w nieruchomość pasywną?