Kupno czy wynajem? – zastanów się przed podjęciem decyzji

     W Polsce kupno mieszkania to synonim stabilizacji i sukcesu. Takie podejście stawia Polaków w opozycji do mieszkańców krajów zachodnich, dla których wynajem mieszkania i swobodna zmiana lokalizacji to znaki rozwoju zawodowego. Skąd takie różnice? Już wyjaśniamy.

 

     Własne mieszkanie daje poczucie komfortu, stabilizacji i bezpieczeństwa. W wielu przypadkach decyzja o kupnie jest też motywowana podjęciem stałej pracy i związaniem się na dłuższy okres czasu z jedną miejscowością. Według badań Eurostatu przeciętnie kwota na zakup mieszkania w Polsce wystarczy na pokrycie 15 lat najmu. Dla porównania, za granicą kwota ta pokrywa 25 lat najmu. Okazuje się, że właśnie przeliczenie długości najmu na wartość mieszkania jest jednym z najbardziej skłaniających do zakupu czynników. Jednak nie można dać się zwariować! Należy pamiętać, że kupno to duża inwestycja, która najczęściej wymaga zaciągnięcia kredytu.

 

     U naszych zachodnich sąsiadów króluje wynajem. Ta tendencja wiąże się z mobilnym stylem życia, który dopiero zaczyna pojawiać się w Polsce. Praca zawodowa w jednej miejscowości lub dzielnicy jest najczęściej podejmowana na rok do trzech lat, w zależności od podpisanego zlecenia. Najemca może wybrać swoje lokum w oparciu o gust i przygotowany budżetu – kawalerka w centrum miasta lub zaciszny domek na obrzeżach. W takich przypadkach brak przywiązania do jednej nieruchomości jest znacznym ułatwieniem. Po zakończeniu kontraktu wystarczy spakować się i ruszyć w dalszą podróż.

 

Kiedy zdecydować się na wynajem?

 

     Wynajem jest odpowiedni dla osób, które wiążą się z daną miejscowością na określony czas lub nie wiedzą jak długo zostaną w jednym miejscu. Odpowiednio skonstruowana umowa pozwala na przeprowadzkę w każdym momencie. Jednym z atutów najmu jest brak kosztów związanych z wyposażeniem i wykończeniem nieruchomości, znaczna część mieszkań jest już odpowiednio przygotowana. To również właściwa opcja dla osób, które nie chcą lub nie są gotowe na zaciągnięcie kredytu. Miesięczna opłata za wynajem jest niejednokrotnie niższa od raty pożyczki. Wynajem ogranicza też troski związane ze spadkiem wartości mieszkania i naprawami usterek. Podejmując decyzję o najmie warto zwrócić się o pomoc do agencji nieruchomości. Po przedstawieniu swoich możliwości finansowych, a także wytycznych związanych z metrażem czy niezbędnymi elementami wyposażenia, agent przygotuje listę mieszkań, z których będzie można wybrać to jedyne. Wynajem mieszkania przez agencję to również gwarancja bezpieczeństwa.

 

Kiedy zdecydować się na kupno?

 

     Kupno mieszkania to doskonała możliwość dla osób, które zdecydowały się trwale związać z jednym miejscem. W takich przypadkach własna nieruchomość jest inwestycją w siebie i swoją przyszłość. Własny dom to mocna podstawa budowy rodzinnego majątku. To też gwarancja stabilizacji, nikt nie wypowie umowy przed czasem, ani nie zmieni jej postanowień. Co istotne mieszkanie można urządzić po swojemu – zmienić ustawienie ścian, dobrać kolory farb, wybrać własne meble i sprzęty. W przypadku decyzji o przeprowadzce mieszkanie można wynająć. Przy zakupie nieruchomości pomoc profesjonalisty jest wskazana. Biuro nieruchomości nie tylko dobierze wymarzone lokum, ale zadba również o uregulowanie wszelkich formalności i zabezpieczy przed pułapki czyhającymi na rynku.

 

     Według danych Eurostatu zaledwie 4% Polaków realizuje swoje potrzeby mieszkaniowe na rynku najmu. W Niemczech odsetek najmujących dosięga aż 50% społeczeństwa. Możliwe, że już wkrótce

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce