Kupujesz mieszkanie lub budujesz dom? Zbuduj go w ciszy

     Kupujesz nowy dom lub mieszkanie? Masz prawo otrzymać od inwestora lub projektanta charakterystykę akustyczną budynku. O co chodzi? O ciszę. Jakich wartości szukać i o co pytać, aby po wprowadzeniu do nowego miejsca nie narzekać na hałas lub uciążliwych sąsiadów? Odpowiadamy:

 

     Główne źródła hałasu w domu to dźwięki powietrzne i uderzeniowe, przenikające do wnętrz z innych pomieszczeń poprzez ściany i stropy. Do tego dochodzi hałas spoza budynku, z rur, instalacji i wyposażenia technicznego obiektu. Poważnym i prawdopodobnie najbardziej uciążliwym problemem są też dźwięki w tym rozmowy docierające z sąsiednich mieszkań. Należy jednak wiedzieć, że do głównych zadań architekta należy nie tylko zaplanowanie pomieszczeń, ale również zaproponowanie rozwiązań, które zminimalizują nadmierny hałas.

 

      Do oceny właściwości akustycznych stropów, podłóg i ścian służą specjalne wzory i wskaźniki. Do wskazania poziomu izolacji dźwięków między sąsiadującymi pomieszczeniami w obiekcie mieszkalnym służy wskaźnik R’A1. Jego wartość jest zależna od zastosowanego materiału. Najważniejsze aby pamiętać, że im większe R’A1, tym przegroda lepiej tłumi hałas. Według ogólnie przyjętych standardów w budynkach wielorodzinnych wskaźnik izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych ściany między mieszkaniami powinien wynosić od 51 dB. W przypadku dźwięków uderzeniowych dla stropów L’n,W = 55 dB.

 

     Wszelkie standardy dopuszczalnego poziomy hałasu są określone w ustawie prawa budowlane oraz rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2015 poz. 1422). Ponadto w użyciu pozostaje również szereg innych przepisów takich jak: wymagania zawarte w normach PN-B-02151-2, PN-B-02151-3 i PN-B-02151-4 mówiących o ochronie przed hałasem, z różnych źródeł, zarówno zewnętrznych takich jak hałas drogowy, czy wewnętrznych takich jak głośna muzyka u sąsiada.

 

     Nie da się ukryć, że norm i zaleceń dotyczących akustyki jest bardzo dużo. Niestety nie każdy projektant zważa na nie na wystarczającym poziomie. Stąd też przed podjęciem decyzji o kupnie nowego mieszkania lub domu  warto podeprzeć się pomocą eksperta. Najpewniejszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług biura nieruchomości, w którym doradcy sprawdzą za nas wszystkie interesujące nas wytyczne.

 

     To bardzo ważne, ponieważ od zastosowanych rozwiązań będzie zależał komfort użytkowania nowego domu. Chcąc poradzić sobie na własną rękę warto zasięgnąć informacji dostępnych w Internecie. Na rynku funkcjonuje wiele firm oraz stowarzyszeń zajmujących się badaniem określonych standardów akustycznych mieszkań. Stowarzyszenia zapewniają kontakty z wysokiej klasy specjalistami.

 

     Choć problem pozornie wydaje się błahy, chyba nie ma osoby, która nie spotkała się z niepożądanymi dźwiękami w mieszkaniu. Chcąc poradzić sobie z problemem, należy zająć się nim u podstaw.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce