Lokal użytkowy – jak kupić by kupić dobrze i czerpać zyski

     Planujesz rozpoczęcie stacjonarnej działalności gospodarczej, poszerzenie zakresu dotychczasowych usług, a może szukasz nowego sposobu na biznes? W każdej z tych sytuacji trafnym rozwiązaniem będzie kupno lokalu użytkowego. Warto wiedzieć czym taka transakcja różni się od zakupu domu lub mieszkania.

 

     Lokal użytkowy na wynajem czy do potrzeb własnych? – przed poszukiwaniami wymarzonej oferty warto przygotować plan i jasno zdefiniować swoje cele. Inaczej należy się zabrać za poszukiwanie pomieszczenia do sklepu, który sami poprowadzimy i wiemy jak chcemy by wyglądał, a inaczej do biura, które sami przeznaczymy na wynajem. Podstawowe pytania jakie należy sobie zadać to: jaka ma być powierzchnia całego lokalu? jaki będzie najlepszy układ pomieszczeń? co musi się znaleźć w środku i jakie warunki będą ku temu potrzebne?

 

     W zależności od branży jaką planujemy się zająć, nieruchomość będzie musiała spełnić wymagania określone przez prawo – lokal gastronomiczny, biuro, lokal pod sklep czy też sala na imprezy okolicznościowe, a może magazyn na wynajem w popularnej dzielnicy? – każdy z przykładów musi mieć odpowiednią wysokość, szerokość, mieć dostęp do bieżącej wody, właściwą ilość gniazdek eklektycznych itd. Jeśli narzucone przez przepisy wymogi nie zostaną spełnione, nieruchomość nie zostanie odebrana przez sanepid, a to oznacza jedno, brak możliwości użytkowania zgodnie z zamierzeniami.

 

     Stąd też poszukiwania lokalu warto wesprzeć lekturą przepisów prawa. Jeśli jednak nie do pary nam z zawiłymi paragrafami, warto zdecydować się na pomoc biura nieruchomości. Profesjonalna agencja dysponuje bazą już sprawdzonych lokali, które tylko czekają na nowych właścicieli. Doradca przygotuje listę miejsc spełniających nasze wymogi i wskaże te, które są potencjalnie najlepsze.

 

     Bo na celach użytkowania się nie kończy. Ważną kwestią jest też lokalizacja. Nieruchomość na przedmieściach czy w centrum? Podstawowe wskazówki są jasne – centrum miasta będzie strzałem w dziesiątkę jeśli działalność ma przyciągać dużą liczbę klientów z ulicy. Przedmieścia jak np. Wołczkowo czy Siadło Dolne lub elegancka dzielnica jak Warszewo czy Bezrzecze sprawdzą się w przypadku działalności biurowej, która nie wymaga ciągłego zapraszania kontrahentów. W każdym z przypadków należy pamiętać, że przyda się miejsce na parking. Dla niektórych rodzajów działalności jego brak może być na tyle dużym minusem, że lepiej poszukać innego lokalu niż tracić klientów przez trudności z pozostawianiem auta.

 

     A jak wyglądają kwestie formalne? Należy wiedzieć, że przy zakupie nieruchomości użytkowej cena zawsze jest podawana w wartości netto i jest tylko częścią kosztów ponoszonych przez kupującego. Opłaty te są niezależne od tego czy zamierzamy sami użytkować lokal, czy chcemy go wynająć innej firmie. Składają się na nie m.in.: taksa notarialna z 23% VAT-em, koszty wypisów z aktu notarialnego również z 23% VAT-em, koszt założenia księgi wieczystej czy koszt wpisania do księgi wieczystej. Podatek można odliczyć, jeśli kupujący jest podatnikiem VAT, ale jeśli brak nam wiedzy warto w tej kwestii skorzystać z doradztwa podatkowego.

 

     Kiedy jesteśmy zdecydowani należy zrobić pierwszy poważny krok i spisać umowę przedwstępną, która jasno określi warunki kupna. Muszą się w niej znaleźć takie elementy jak: przedmiot umowy wraz z dokładną lokalizacją, powierzchnią i standardem w dniu odbioru, wysokość zadatku, cena, terminy wpłat kolejnych transz, termin zakończenia inwestycji, termin podpisania umowy przenoszącej własność, warunki niewywiązania się z powyższych zobowiązań przez każdą ze stron.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce