Lokal użytkowy zamiast mieszkania

     Nieruchomości komercyjne zyskują coraz większą aprobatę inwestorów dotychczas zajmujących się jedynie wynajmem mieszkań. Dlaczego? Ponieważ dobrze prowadzony najem lokalu użytkowego pozwala osiągnąć znacznie wyższy zwrot zainwestowanego kapitału, niż inne nieruchomości.

 

     Nieruchomości usługowe często są porównywane z nieruchomościami mieszkalnymi, wszystko ze względu na pokrewieństwo przestrzeni oraz równe możliwości inwestycji i najmu. Jednak dochodowość tych pierwszych jest znacznie wyższa. Kupując mieszkanie pod wynajem przeciętnie można oczekiwać od 3% - 5% rentowności inwestycji, w przypadku lokali komercyjnych mowa już o 7% - 10%. Można zapytać – dlaczego w takim razie nie wszyscy decydują się na taki biznes? Wyjaśniamy:

 

     Nieruchomości usługowe wymagają od inwestora znacznie większego rozeznania na lokalnym rynku. Pozornie wiele kroków podpowiada logika – wybranie właściwej lokalizacji, organizacja przestrzeni, znalezienie klienta. W praktyce ma się to nieco inaczej. Oczywiste jest, że nieruchomość z dużymi witrynami zlokalizowana w centrum miasta to strzał w dziesiątkę każdego inwestora. Jednak sprzedaż takiej nieruchomości jest traktowana jako ostateczność, a co za tym idzie kupno jest bardzo mało prawdopodobne. W tym przypadku rynek wtóry ożywia się jedynie gdy właściciel potrzebuje uwolnienia środków finansowych na kolejną – lepszą inwestycję. Stąd też dużym zainteresowaniem cieszą się lokale z rynku deweloperskiego we wczesnych fazach realizacji inwestycji, które są zlokalizowane przy nowo powstających osiedlach o dobrze rozplanowanej przestrzeni usługowo-handlowej.

 

     Jednym z najczęściej wymienianych plusów najmu przestrzeni komercyjnych są niskie koszty przygotowania lokalu. Właściciele najczęściej oddają najemcy nieruchomość w stanie surowym. To od osoby decydującej się na prowadzenie biznesu zależy w jaki sposób będzie chciała go urządzić i ile na to przeznaczy środków. Nie jest to zbędna oszczędność, a uzasadniony tok myślenia. Wykończenie lokalu musi być ściśle dopasowane do prowadzonej przez najemcę działalności, w zależności czy będzie to bank, restauracja czy biuro rachunkowe. Kolejny wymieniany atut to fakt, że nieruchomość komercyjna przynieść może comiesięczną porządną pensję, o wiele wyższą niż tę jaką uzyskałoby się z lokalu mieszkalnego o podobnej wielkości. Ponadto stabilny przedsiębiorca nieprędko opuści nieruchomość, która stanowi podstawę jego interesu. To gwarancja najmu na okres nie krótszy niż na 3 do 5 lat.

 

     Schemat ten powiela się tak zarówno w przypadku inwestowania w lokale użytkowe nad morzem, jak i nieruchomości komercyjne np. w Szczecinie czy na przedmieściach miasta np. na Warszewie, Bezrzeczu czy Wołczkowie. Sprawne poruszanie się po rynku lokali komercyjnych ułatwia współpraca z zaufanym biurem nieruchomości. Agencje posiadają wiele gotowych, a co najważniejsze sprawdzonych pod względem prawnym, ofert sprzedaży nieruchomości. Doradca pomoże też wybrać pomysły na przeznaczenie przestrzeni w wybranej lokalizacji. Wiele nieruchomości użytkowych jest kupowanych za gotówkę, nie jest to jednak zasada. Wiele agencji współpracuje z bankami i może pomóc w uzyskaniu atrakcyjnego kredytu. Zaciągnięta pożyczka na pewno szybko się zwróci.

 

     Rynek nieruchomości nadal pozostaje najbardziej stabilną przestrzenią inwestycyjną, warto dobrze to wykorzystać i rozważyć wszystkie opcje. Może zamiast kupować kolejne mieszkanie i martwić się o najemców, warto zainwestować w lokal komercyjny i podjąć współpracę ze stabilnym przedsiębiorcą?

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce