Najemca lokalu użytkowego prędzej czy później stanie przed decyzją - czy kontynuować współpracę z obecnym właścicielem budynku czy zdecydować się na dzierżawę nowego biura, sklepu, hali, magazynu... Jak zaplanować renegocjacje umowy i od czego zacząć poszukiwania nowego lokalu? Podpowiadamy.
Przedsiębiorca wraz z rozwojem działalności często potrzebuje kolejnych lokali lub zmian w dotychczas wynajmowanym. W takiej sytuacji warto podjąć renegocjacje bieżącej umowy. Niezbędne jest poruszenie takich kwestii jak: stawka najmu, okres umowy, opłata eksploatacyjna, ubezpieczenie i modyfikacje nieruchomości. Ten ostatni punkt w wielu przypadkach jest decydujący w podjęciu decyzji o pozostaniu w danym obiekcie. Wraz z biegiem lat nie tylko potrzeby najemcy się zmieniają, ale też panujące trendy i jakość dostępnych rozwiązań. Właściciel nieruchomości powinien mieć na uwadze konieczność remontu zarówno części wspólnych budynku jak i wynajmowanych. W innym przypadku można przyznać lokatorom możliwość samodzielnego naniesienia zmian i dopasowania przestrzeni do siebie.
Jeśli jednak między wynajmującym, a najemcą nie dojdzie do porozumienia - czas na przeprowadzkę. Trzeba ją tylko dobrze zaplanować. Po pierwsze, przed zerwaniem umowy konieczne jest ustalenie okresu wypowiedzenia, który pozwoli na podjęcie nowego lokalu. Nie może być to miesiąc czy tydzień, czasu musi wystarczyć na wybór nieruchomości i negocjacje. Duże firmy powinny rozpocząć ten proces nawet 1 - 2 lat wcześniej. Po drugie, w negocjacjach przydaje się pomoc profesjonalisty. Agenci nieruchomości są na bieżąco z rynkiem i znają rządzące nimi reguły. Pomoc biura nieruchomości to też spora oszczędność czasu. Wybierając nową lokalizację trzeba mieć na uwadze takie sprawy jak: otoczenie nieruchomości, planowane wokół niej inwestycje, infrastrukturę, parkingi czy ewentualnych sąsiadów. Takich informacji nie ma w ogłoszeniu o dzierżawie.
Obecnie oferta nieruchomości komercyjnych z rynku pierwotnego rozwija się w zawrotnym tempie. Deweloperzy mnożną nowoczesne powierzchnie spychając na drugi plan te już istniejące. Do tego konkurencja na rynku jest bardzo duża. Sprzyja to negocjacji cen i ewentualnych modyfikacji starszych nieruchomości. Niektórzy właściciele godzą się na zejście z wartości czynszu na rzecz stworzenia wspólnoty. Wiąże się z tym partycypowanie w wydarzeniach i inicjatywach organizowanych przez głównego właściciela budynku i współpraca między dzierżawcami. Zdarza się też, że przedsiębiorcy kuszą najemców okresami wolnymi od opłat na czas adaptacji lub wdrażanych zmian.
Podsumowując, stawiając na rozwój firmy konieczne jest tworzenie kompromisów i systematyczne wdrażanie zmian. Jeśli dotychczasowa umowa najmu blokuje podejmowanie tych kroków, czas na zmiany. Poszukując nowej przestrzeni najlepiej powierzyć sprawy profesjonalistom i skorzystać z usług biura nieruchomości.