Luksus na wynajem

     Kawalerka, lub dwupokojowy lokal w centrum miasta, to najpopularniejsze formy mieszkania do wynajęcia. Ale czy na pewno? Kiedy jedni planują inwestycję w kolejne 20 m2 inni dokonują zakupu luksusowego apartamentu.

 

     Warszawski rynek nieruchomości może poszczycić się najbogatszą ofertą luksusowych apartamentów w naszym kraju. W miastach takich jak Szczecin, Łódź czy Poznań rynek ten dopiero się rozbudza, dlatego warto reagować zawczasu. Biorąc pod uwagę przykład naszych zachodnich sąsiadów, w aglomeracjach o prężnie rozwijającym się biznesie, popyt na najem luksusowych apartamentów rośnie. Najemcami są przedstawiciele dużych międzynarodowych korporacji, menadżerowie firm czy biznesmeni. Co za tym idzie miejscowości, w których już działają lub zaczynają powstawać siedziby dużych przedsiębiorstw są godne uwagi jako przestrzeń do potencjalnej inwestycji.

 

Dlaczego warto zainwestować w ekskluzywne mieszkanie?

 

     Według danych firm KPMG i REAS w Polsce rocznie sprzedawanych jest 160-180 luksusowych apartamentów, a łączna wartość tych transakcji to 440 - 460 mln zł. Niewątpliwie rynek nieruchomości wykazuje wysoką odporność na inflację, dlatego inwestycja w nieruchomośći jest bardziej opłacalna niż lokata w banku. Decydując się na zakup należy dobrze przewertować rynek. Jeśli kupujący nie ma na to czasu lub nie czuje się pewnie, warto skorzystać z usług profesjonalnej agencji nieruchomości. Agent zapewni doradztwo i pozwoli uniknąć błędów związanych z niekorzystnym wyborem.

 

     Szacuje się, że dochód z wynajmu apartamentu to nawet 30 tys. zł miesięcznie. Wszystko oczywiście zależy od lokalizacji, liczby ofert w danym mieście, powierzchni mieszkania i całkowitej wartości nieruchomości. Przeciętnie w dużych miastach Polski jak Warszawa, Gdańska czy Wrocław cena najmu oscyluje wokół 10 tys. zł. Magazyn „Estate” przywołuje nawet przykład z Krakowa, gdzie prym wiodą apartamenty zlokalizowane w kamienicach w Śródmieściu. Miesiąc życia tam kosztuje około 11,5 tys. zł. Niższe ceny najmu najczęściej dotyczą lokali o powierzchni około 50 m2. Jednak i takie apartamenty cieszą się popularnością. Niewielki metraż w centrum miasta może stanowić dodatkowe mieszkanie dla przedsiębiorcy, który na stałe osiedlił się w dużym domu na wsi czy na obrzeżach miasta.

 

Warto zaczekać na zysk

 

     Wynajmem luksusowego mieszkania nie zawsze oznacza długi czas oczekiwania na pojawienie się odpowiedniego najemcy. Kluczową rolę odgrywa tu nie kwota za wynajem, a lokalizacja i standard. Apartament musi być zlokalizowany w miejscu zapewniającym intymność oraz łatwy dostęp do centrum czy też ośrodka biznesowego. Dzielnica, to jeden z najważniejszych elementów wyznaczających cenę. Wybierając odpowiednią, nie można kierować się tylko jej popularnością. Przede wszystkim należy zapoznać się z najbliższą okolicą apartamentu. Jeśli w pobliżu prowadzone są inwestycje, które w ciągu kilku lat zmienią przestrzeń wokół mieszkania, niestety luksusowy apartament najprawdopodobniej straci na wartości.

 

     Wpływ na cenę ma też sam budynek, w którym znajduje się lokal. Wartość podniesie obiekt, w którym są: fitness, basen czy consierge. Obecnie popularnością cieszą się apartamenty o dwóch poziomach, z tarasem i możliwością stworzenia ogrodu. Możne to banalne, ale ranga widoku z okna nie maleje. Należy pamiętać, że klient do którego kierowana jest oferta to osoba zamożna, przyzwyczajona do luksusu, która najczęściej nie planuje na dłużej zapuszczać korzeni w jednej lokalizacji. Taka osoba poszukuje najwyższego standardu mieszkania, a nie kolejnych 20 m2 blisko centrum. Przed podjęciem decyzji o inwestycji w nieruchomość warto zastanowić się dwa razy co będzie lepszym rozwiązaniem – kolejna kawalerka czy luksusowy apartament?

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce