Wraz z zimą powraca problem smogu w polskich miastach, w tym w Szczecinie. Problem jest złożony i tak naprawę nie jest zależny jedynie od rodzaju opału. Jeśli kupiłeś lub zamierza kupić dom jednorodzinny w Szczecinie sprawdź stan jego izolacji. Możliwe, że właśnie w ten sposób zapobiegniesz powstawaniu szkodliwych substancji.
Smog to temat, o którym w Polsce mówi się z ożywieniem od dwóch lat. Zjawisko jest efektem silnego zanieczyszczania powietrza, które w warunkach braku wiatru oraz wysokiego ciśnienia atmosferycznego utrzymują się blisko powierzchni ziemi. Szczególnie narażeni na jego wpływ są alergicy, osoby starsze, ale też dzieci. Zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko chorób układu krwionośnego i oddechowego. Według badań Europejskiej Agencji Środowiska, pyły obecne w smogu, w ostatnich latach przyczyniły się do śmierci niemal 48,3 tys. Polaków. Problemu nie wolno bagatelizować!
Tak silne zanieczyszczenie powietrza ma swoje źródło w instalacjach grzewczych starego typu. Niebezpieczne dla środowiska są szczególnie piece i kotły górnego spalania, w których da się spalić praktycznie wszystko. Niestety w Szczecinie wciąż jest wiele budynków starego typu, które są zaprojektowane według nieaktualnych standardów budownictwa, przez są bardzo energochłonne. Kluczem do rozwiązania problemu może być termomodernizacja domu. Przed zakupem nieruchomości warto sprawdzić czy została ona już przeprowadzona, a jeżeli nie to czy jest konieczna. Właściwe ocieplenie nieruchomości pozwoli utrzymać w domu optymalną temperaturę. Co za tym idzie zużyjemy mniej energii potrzebnej do ogrzania budynku, a także nieco zaoszczędzimy.
Oczywiście, termomodernizacja nieruchomości to inwestycja, na którą trzeba przeznaczyć dodatkową pulę pieniędzy. Jednak należy pamiętać, że jest to również inwestycja, która szybko się zwróci, ale też znacznie podniesie wartość domu. Efekty będą odczuwlne już po pierwszej zimie. Po pierwsze, odczujemy to zdrowotnie. Lepsza jakość powietrza, komfortowa i dopasowana do potrzeb lokatorów temperatura wewnątrz nieruchomości, brak wilgoci. Po drugie, czekają nas niższe rachunki za ogrzewanie.
Badania donoszą, że obecnie w Polsce jest około 5 mln domów jednorodzinnych, w których mieszka ponad połowa naszego społeczeństwa. 70% tych budynków, a więc blisko 3,5 mln, to obiekty całkowicie nieocieplone bądź ocieplone zdecydowanie zbyt cienkimi warstwami izolacji. Planując zakup nieruchomości z rynku wtórnego lub będąc świeżo po takim zakupie warto zadbać o jego właściwe ocieplenie. A jeśli nie czujemy się na siłach by samodzielnie zabrać się za taką inwestycję, można zwrócić się o pomoc do specjalistów z agencji nieruchomości.