Mieszkaj bezpiecznie - osiedle strzeżone

     Dzielnica słynąca z bezpieczeństwa i strzeżone osiedle to gwarancja bezpiecznego mieszkania. Niestety nie każdy ma możliwość lub chęć zakupu czy najmu nieruchomości w takiej przestrzeni. Właśnie dlatego warto się zastanowić jak na własną rękę podnieść poziom bezpieczeństwa lokalu.

 

     Systemy antywłamaniowe, okucia okienne, monitoring, wzmocnienia drzwi, odpowiednie ogrodzenie czy wideodomofony to najczęściej zamawiane przez lokatorów rozwiązania podnoszące poziom bezpieczeństwa i standard mieszkania. W ochronie ważną rolę pełni elektronika. Wspomniane wideodomofony pozwalają na weryfikację tożsamości niepożądanych gości. W przypadku starych bloków i kamienic, na montaż takiego urządzenia, zgodę musi wyrazić wspólnota mieszkaniowa. Jeśli (najczęściej ze względu na wysokie koszty) nie uda się uzyskać pozwolenia, warto rozważyć domowy monitoring. Kamery pozwolą na rejestracje wyglądu osób niepożądanych, złodziei czy wandali. Jeśli nabywca mieszkania nie odczuwa potrzeby posiadania tak rozbudowanego systemu bezpieczeństwa, może zdecydować się na klasyczny domofon, który jest standardem w większości nieruchomości.

 

     Warto zwrócić tez uwagę na statystyki. Z publikowanych raportów policji wynika, że najczęstszą drogą włamań są okna i balkony niższych kondygnacji budynków. Czy to oznacza, że podczas wertowania rynku w poszukiwaniu odpowiedniej nieruchomości powinniśmy zrezygnować z mieszkań parterowych? Zdecydowanie nie. Lokale na niższych kondygnacjach są dużym udogodnieniem dla osób starszych i niepełnosprawnych. Istnieje wiele metod, dzięki którym takie mieszkanie można odpowiednio zabezpieczyć. Po pierwsze warto zastanowić się nad klasycznymi kratami w oknach. Estetyka nie jest ich mocną stroną, ale na pewno jest nią bezpieczeństwo. Po drugie, dobrym pomysłem jest inwestycja w okienne okucia antywłamaniowe. Te najczęściej montowane mają postać trzpieni grzybkowych umieszczonych wewnątrz ramy. Po zamknięciu okiennic trzpienie ryglują się w zaczepach zamocowanych na ościeżnicy okna. Im więcej takich punktów, tym trudniej wyważyć okno.

 

     Mieszkania parterowe można również wesprzeć montażem rolet zewnętrznych. Już sam ich widok jest odstraszający dla włamywacza. Rynek oferuje kilka rodzajów takich rolet – wykonanych z PVC lub aluminium, z kasetką zewnętrzną lub wewnętrzną (podtynkową).

 

     Zwieńczeniem działań podnoszących bezpieczeństwo jest wybór drzwi antywłamaniowych. Jest wiele firm szczycących się najlepszymi ofertami, niezależnie od tego, na którą się zdecydujemy należy pamiętać, że podstawą jakości w tym przypadku jest certyfikat potwierdzający odporność antywłamaniową drzwi i ich zgodność ze wskazaną klasą. Certyfikaty te są wydawane przez Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Jeśli przedstawiciel firmy uchyla się od wydania takiego dokumentu, najprawdopodobniej planuje nas oszukać.

 

     Kiedy wykluczmy możliwość niepożądanych gości w naszym mieszkaniu, dla całkowitego bezpieczeństwa przyjrzyjmy się jeszcze drogom ewakuacyjnym, zabezpieczeniom przeciwpożarowym i planom budynku. W przypadku pożaru czy wycieku gazu takie informacje pomogą w sprawnej ewakuacji. Niezależnie od tego czy nasze mieszkanie znajduje się w dzielnicy słynącej z bezpieczeństwa czy też w ścisłym centrum miasta w bloku bez domofonów, nigdy nie wolno zapominać o zadbaniu o samodzielnym zadbaniu o bezpieczeństwo.

© 2024 Elite Nieruchomości Szczecin - Mieszkania i domy na sprzedaż - Szczecin, Warszewo, Mierzyn, Bezrzecze, Gumieńce